Województwo mazowieckie

El Greco do Krakowa, Matejko do Siedlec
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-27 marzec 2015
ilustracja

Jedyny w Polsce, jeden z pięciu najcenniejszych obrazów w kraju – „Ekstaza świętego Franciszka” pędzla El Greco, będzie w tym roku szczególnie eksponowany. Mija 400 lat od śmierci hiszpańskiego malarza greckiego pochodzenia, którego płótno znajduje się w Siedlcach. W związku z tą rocznicą na miłośników sztuki czeka wiele wydarzeń kulturalnych. Będą spotkania, koncerty, a nawet kawa El Greco.

Obraz jest niezwykły, ale jednocześnie bardzo typowy dla tego wybitnego malarza. Charakterystycznie pociągła postać, silna gra świateł i cieni. „Ekstaza św. Franciszka” przedstawia świętego w momencie modlitewnego uniesienia po otrzymaniu stygmatów, kiedy odchodzi ból i cierpienie. Tak jak niezwykły jest obraz, tak niezwykła jest sama historia jego odnalezienia. Trafiły na nie, podczas inwentaryzacji dzieł sztuki na Podlasiu, dwie studentki - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. Cały czas zagadką pozostaje jednak, jak płótno trafiło do Polski. Jedna z teorii mówi, że ukrył je tu pewien żołnierz wojsk napoleońskich, podczas odwrotu spod Moskwy. Ale to tylko przypuszczenia.

Przez 40 lat obraz był ukrywany w kurii siedleckiej, bo obawiano się o jego bezpieczeństwo. Dopiero w 2004 r. trafił na ekspozycję muzeum.

W tym roku mija 400 lat od śmierci El Greco, a obraz po pobycie na Zamku Królewskim w Warszawie, aktualnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Stamtąd do Siedlec przyjechały dzieła Jana Matejki. m.in. obrazy: „Carowie Szujscy na sejmie warszawskim”, „Śluby Jana Kazimierza” czy płótno  „Jan III Sobieski wręcza kanonikowi Denhoffowi list do papieża z wiadomością o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683”. Wystawę w Muzeum Diecezjalnym można oglądać do 27 marca.

 

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 9-3-2015
ikonka jak dojechać

Więcej informacji o roku Elgreco w Siedlcach http://elgreco.siedlce.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text