Województwo mazowieckie

Ekologiczne miasta
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 lipiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Zmiany klimatu – wielkie powodzie, silne wichury czy burze to temat, który coraz częściej podejmują przedstawiciele państw europejskich. 17 czerwca w Warszawie odbyło się seminarium zorganizowane przez ambasady Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, podczas którego dyskutowano o budowaniu gospodarki niskoemisyjnej.

Niemcy stawiają na OZE

Frankfurt nad Menem do 2050 r. chce zmniejszyć zużycie energii o 50 proc. i całkowicie przestawić się na energię OZE. Wiele tamtejszych budynków ma ponad 80 lat i wymaga termomodernizacji. Rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego z działających we Frankfurcie zakładów chemicznych.

Manchester i nowoczesna dzielnica

Inteligentna, niskoemisyjna dzielnica, w której działają dwa uniwersytety, instytut kultury, szpital i park naukowy – to przyszłość tego miasta. Plan jest taki, aby w ciągu pięciu lat zmniejszyć zużycie energii w budynkach o 60 proc. 75 proc. potrzebnej energii będzie natomiast pochodzić z OZE. Będą stawiane panele fotowoltaiczne, a na ulicę wyjadą rowery ciężarowe, które przewiozą niektóre mniejsze towary.

Paryż bez diesela

Najprawdopodobniej od 2020 r. do Paryża nie będzie można wjechać samochodem z silnikiem diesla. 25 proc. zużywanej przez miasto energii ma pochodzić z OZE. Paryż to najbardziej zagęszczone miasto w Europie – jest tam bardzo dużo zabytkowych budynków wymagających termomodernizacji. W wielu lokalach już udało ją przeprowadzić – to głównie instytucje kultury i banki.

Warszawa – tu się chodzi!

Miasto, które musiało być prawie w całości odbudowane po drugiej wojnie światowej, czeka najwięcej zmian. Trzeba przede wszystkim naprawić błędy urbanistyczne sprzed lat. Miasto, które było bardziej pomyślane do jeżdżenia – trzeba teraz zmienić na to,  w którym więcej się chodzi. Pierwszy kroki mamy już za sobą – remont chodników, utworzenie miejskich ścieżek turystycznych czy parkingów P&R.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 21-6-2015

Źródło: Portal Samorządowy

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text