Województwo mazowieckie

Eko-gminy z Mazowsza, pokażcie się
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Czy w twojej gminie każdy przedszkolak wie, jak segregować odpady? Czy na domach montowane są panele słoneczne, a ulice oświetlają lampy hybrydowe? A może w twojej miejscowości właśnie zbudowano pierwszy wiatrak wytwarzający energię? Jeśli tak, to mieszkasz w gminie eko! Warto się tym pochwalić.

Znaleźć, wypromować i upowszechniać najlepsze projekty zrealizowane z myślą o ekologii i innowacyjności – takie są w skrócie cele konkursu „Gmina Ekoinnowacji”. Jest on skierowany do samorządów, które na swoim terenie zrealizowały projekt wyróżniający się innowacyjnością ekologiczną. Takie ekoinnowacyjne przedsięwzięcia mogą dotyczyć gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, energetyki, transportu czy zagospodarowania obszarów zielonych. Ważne, aby zgłaszany projekt był zrealizowany nie później niż 5 lat od momentu zgłoszenia.

Chcąc pokazać dobrą praktykę z gminy należy wypełnić formularz konkursowy ze strony: www.eko-gminy.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 20-stego każdego miesiąca. Co ważne – jedna gmina może zgłosić więcej niż jedną innowacyjną ekoinwestycję. W każdym miesiącu wybieranych jest pięć najlepszych przedsięwzięć. Trzeba się spieszyć, bo konkurs trwa tylko do wakacji.

W konkursie oceniane są m.in. zaangażowanie i tworzenie klimatu dla innowacyjności ekologicznej w gminie, liczba obszarów udoskonalonych z korzyścią dla środowiska. Punkty zyskają te gminy, które prowadzą lokalne działania edukacyjne i kampanie informacyjno-promocyjne w zakresie innowacyjności ekologicznej. Ważnym elementem oceny jest także tworzenie nowych miejsc pracy w wyniku realizacji przedsięwzięcia.

W finale konkursu, który planowany jest na jesień tego roku, zostanie wybranych dwadzieścia najlepszych praktyk z całego kraju. 

Konkurs organizowany jest przez Fundację Promocji Gmin Polskich we współpracy z Serwisem Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej.

Ja

j.nalewajk@mazowszanie.eu 13-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text