Województwo mazowieckie

E-usługi czyli urząd w domu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 24 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Siedlce i Ostrołęka realizują wspólny projekt pod nazwą „Sprawny Urząd”. Dzięki niemu wiele czynności, które wcześniej trzeba było załatwiać bezpośrednio w urzędzie, można wykonać drogą internetową bez wychodzenia z domu. W kolejnych latach urzędy czy instytucje naukowę będa miały możliwość przeprowadzenia podobnych projektów. Pomoże Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020.

W Urzędzie Miasta Siedlce odbyła się konferencja poświęcona usługom, jakie Miasto Siedlce świadczy w ramach projektu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Siedlec, Ostrołęki oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Wiele czasu poświęcono omówieniu nowoczesnych rozwiązań, jakie wprowadzono w siedleckiej administracji w ostatnim czasie, jednak najważniejsza była możliwość zaprezentowania usług, które dziś mogą być świadczone drogą elektroniczną. A jest ich całkiem sporo. Przy użyciu Internetu można załatwić m.in. sprawy związane ze złożeniem deklaracji podatkowych, pozyskać szereg odpisów i zaświadczeń, a także złożyć wnioski na niektóre zezwolenia jak np. na wykonanie zjazdu, usuniecie drzew, czy umieszczenie reklamy w pasie drogowym.

Pełny katalog spraw znajdziemy na stronie internetowej miasta w zakładce E-PUAP. Żeby skorzystać z usług elektronicznych trzeba w pierwszej kolejności założyć sobie tzw. profil zaufany. Aby go uzyskać należy założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy w Urzędzie Miasta Siedlce lub innym urzędzie pełniącym funkcję punktu potwierdzającego. Po dopełnieniu formalności będziemy mogli załatwić sprawy administracyjne przez Internet.

Jak podkreślała Justyna Duszyńska dyrektor departamentu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wprowadzenie w Siedlcach projektu „Sprawny Urząd” to duży sukces samorządu. Pozwala on bowiem lepiej i sprawniej zarządzać miastem, ale przede wszystkim znacznie ułatwia mieszkańcom korzystanie z usług administracji publicznej.

W ramach nowej perspektywy finansowej Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju przygotowały Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020. Głównymi odbiorcami wsparcia w ramach POPC będą: przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, konsorcja ww. jednostek z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi lub jednostkami naukowymi, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Celem Polski Cyfrowej jest wzmocnienie cyfrowych podstaw rozwoju kraju. Zgodnie z Umową Partnerstwa należą do nich: szeroki dostęp do szybkiego Internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz stale rosnący poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Zakres wsparcia w ramach POPC wpisuje się w cel tematyczny dotyczący zwiększenia dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020, ma pomóc w wykorzystaniu przez Polskę prorozwojowych możliwości technologii cyfrowych. MAC wychodzi z założenia, że pełne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków.

Alokacja ze środków unijnych na program wynosi ponad 2 mld euro

30 grudnia 2014 r został ogłoszony pierwszy konkurs w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dotyczy on działania 2.1  Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych. Budżet konkursu to ponad 900 mln zł. Wnioski należy składać od 27 lutego do 4 maja 2015 r.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 24-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text