Województwo mazowieckie

E-commerce coraz bardziej popularny
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 marzec 2015-31 marzec 2016
ilustracja

Internetowi sprzedawcy mogą spać spokojnie. Rynek e-commerce co roku się powiększa. Coraz więcej firm oferuje swoje usługi i towary on-line. Dlaczego tak się dzieje? Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na ten rodzaj usług, bo po co biegać od sklepu do sklepu i marnować czas, przecież dziś wszystko można kupić wirtualnie. 

Co to jest e-commerce?

Światowa Organizacja Handlu określa "e-commerce" jako produkcję, sprzedaż, reklamę i dystrybucję produktów i usług przez sieci teleinformatyczne. Można powiedzieć, że e-commerce to transakcje związane z działalnością gospodarczą, które są realizowane przy użyciu mediów teleinformatycznych.

E-commerce młoda czy doświadczona branża?

Po raz pierwszy sklepy internetowe w sieci pojawiły się w latach 90. XX wieku, można więc stwierdzić, że jest to rynek dość młody. Jednakże wiek e-commerce można porównać z wiekiem Internetu.

Jak kształtuje się rynek e-commerce?

Dziś w zasadzie w każdej branży prowadzi się sprzedaż internetową. Najbardziej popularne są aukcje internetowe, sklepy internetowe czy kluby zakupowe. Dla niektórych firm jest to dodatkowy kanał dystrybucji uzupełniający sprzedaż standardową, który dziś powinno się posiadać. Dla wielu jednak jest to podstawowa działalność i jedyne źródło dochodów.

Skąd rosnąca popularność?

Z roku na rok rośnie liczba sklepów internetowych. Z czego wynika ta popularność? Przede wszystkim z oszczędności czasu. Społeczeństwo jest coraz bardziej zabiegane i po prostu brakuje czasu na standardowe zakupy. Poza tym w sieci towary często można nabyć po dużo niższych cenach. Zastanawiamy się dlaczego? Odpowiedz jest prosta sklepy internetowe mogą obniżyć cenę, ponieważ maja mniejsze koszty utrzymania, przykładowo czynszu czy mniejszego zatrudnienia pracowników. Rośnie także zaufanie konsumenta do robienia zakupów on-line.

A jak w Polsce?

W Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost dochodów płynących z e-handlu. Polska jest w czołówce Europy, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu dochodów. Według badań centrum badawczego Centre of Retail Research statystyczny Polak w tym roku wyda w sieci około 1150 złotych z rynku e-commerce. Szacuje się, że w 2015 sprzedaż internetowa znowu znacznie wzrośnie. Wśród polskich internautów około 62 % robi zakupy przez Internet. Najwięcej kupują elektroniki i ubrań. CBOS podaje, że prawie do drugi Polak robi zakupy przez Internet. Pod koniec zeszłego roku w życie weszła ustawa dotycząca handlu internetowego w Polsce. Wprowadziła obowiązek zamieszczania na stronie e-sklepu informacji o prawie do odstąpienia od umowy oraz informacji o oferowanych metodach płatności i terminie zapłaty.

Omni-channel

To nowy trend, którego rozwój przewidują analitycy z branży. Co to właściwie jest? To sprzedaż wielokanałowa. Dziś rośnie liczna przedsiębiorców, zarabiających wyłącznie jako duże sklepy internetowe, które planują otwarcie tradycyjnych punktów sprzedaży. Maja one służyć przede wszystkim jako element marketingu i punkt obsługi klienta (przykładowo miejsce odbioru bądź zwrotu towaru).

Internetowi sprzedawcy póki co nie musza się martwić o swoją przyszłość. Niestety może się to odbić na działalności tradycyjnych handlowców.

Joanna Gruchała - Kominek 19-3-2015

Źródło: E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy, red J. Królewski, P. Sala, PWN, Warszawa 2014.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text