Województwo mazowieckie

E -learning? To pomaga?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29-31 maj 2015
ilustracja

E-learning pozwala to na ukończenie przeróżnych kursów, szkoleń a nawet studiów bez fizycznego udziału na sali wykładowej. Warunkiem podjęcia e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego ten sposób nauki jest nie możliwy. E-nauka służy nauczaniu na odległość oraz nauczaniu elastycznemu, ale może także być łączona z tradycyjnym nauczaniem w formie kursów mieszanych. Ponadto każdy może sobie sam dopasować format dostarczania wiedzy i tempo jej przekazywanie. Dzięki takiemu sposobowi przekazywania wiedzy, mamy do niej dostęp z dowolnego miejsca. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani czasowo, a także posiadamy łatwą obsługa platform e- learningowych. Praktycznie po rozwiązaniu testu, uzyskujemy informację odnośnie poprawności naszych odpowiedzi. Jeśli chodzi o naukę języka to każdy kursant może na platformach uczyć się wymowy słówek, jak i rozumowania ze słuchu. Każda z platform e -learningowych jest wyposażona w pocztę, e-mail, czat oraz forum. Ten rodzaj nauki posiada przyjemny interfejs.

Nauka bez ograniczeń

Nikt z kursantów nie jest ograniczany czasowo ani miejscowo jeśli chodzi o dostęp do materiałów dydaktycznych. Możemy wykonywać sobie samosprawdzające ćwiczenia, które są oferowane przez daną platformę. Jest to dobre miejsce do powiększania swojego zakresu słownictwa z języków, do których dostęp jest nieograniczony, więc można je powtarzać wielokrotnie. Kursanci i lektorzy mogą się porozumiewać ze sobą. Uczestnicy są informowani o swoim kursie za pomocą ogłoszeń.Jedną z wad tego systemu nauki jest bark osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem co w ujęciu czysto filozoficznym nie jest „edukacją”. Uczniowie czują się odosobnieni od reszty, ponieważ nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.

Komunikacja - prosta sprawa

Zalet tej formy nauczania jest znacznie więcej. Mamy do czynienia tu z ruchomym czasem pracy i nauki, co może być udogodnieniem dla osób, które pracują a chciałyby się dokształcić w wolnym czasie. Mamy tu do czynienia z różnorodnym przekazem wiedzy; multimedia i niewerbalny przekaz materiałów dydaktycznych. E–learning pozwala się uczyć każdemu we własnym tempie, minimalizuje strach i nieśmiałość, która mogłaby się pojawić w tradycyjnej klasie. Jest tu na pewno łatwiejsza komunikacja między uczniami.  Daje dużą możliwość nauki oraz nadrobienia zaległości uczniom, którzy nie są w stanie uczyć się w szkole z różnego powodu np. niepełnosprawność, przewlekłe choroby, które nie pozwalają na powrót ucznia do tradycyjnej szkoły. W takich kursach może brać udział każdy niezależnie od wieku.

Studia przez Internet? Od dawna to mamy

W Polsce pierwsze studia przez Internet uruchomiono ponad dziesięć lat temu. Obecnie ponad 20 uczelni w tym Politechnika Warszawska, czy Uniwersytet Warszawski prowadzi e- studia na wybranych kierunkach. E-studia obok wieczorowych i zaocznych stały się kolejną formą studiów niestacjonarnych. Uczelnie prowadzą je przy pomocy m.in. platformy, komunikatora, kamery, poczty. Każda osoba chcąca uczyć się w ten sposób, musi posiadać komputer, odpowiednie oprogramowanie oraz dostęp do Internetu. Podsumowując e- learning jest idealną formą uzupełniającą tradycyjny proces nauczania, ale nie powinniśmy ograniczać się do stosowania jedynie tej metody. Pomimo wielu zalet tego rodzaju kształcenia, wyraźne są również jego wady. Ten rodzaj nauki staje się coraz bardziej popularny, ponieważ można go idealnie dopasować do swojego dotychczasowego życia.

Monika Kiryluk

m.kiryluk@mazowszanie.eu 29-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text