Województwo mazowieckie

Dziecko na wakacjach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Rozpoczęły się właśnie wakacje – czas odpoczynku, dobrej pogody i letnich podróży. Według danych GUS blisko 56 proc. Polaków wyjeżdża na wakacyjny wypoczynek, a większość z nich wyrusza w podróż własnym samochodem. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i sprawić by daleka podróż z małymi dziećmi nie stała się koszmarem? Kilka podpowiedzi poniżej.

Dobre przygotowanie samochodu

Na początku warto zadbać o auto, którym będziemy się poruszać. Sprawdźmy jego stan techniczny, poziom oleju, oświetlenie, ciśnienie w oponach, klocki i tarcze hamulcowe itp. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w podróżny w dużym stopniu zależy właśnie od stanu technicznego naszego samochodu. Zabierzmy także wszystkie niezbędne dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem oraz aktualne ubezpieczenie OC. Warto wyposażyć się także w formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Nikt nie planuje kolizji na trasie, jednak warto być przygotowanym także na taką okoliczność.

Dziecko bezpieczne w aucie

Przed wyjazdem warto pomyśleć o tym, jak w samochodzie będą podróżowały nasze dzieci. Od 15 maja br. zmieniły się przepisy określające zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Każde dziecko, które przekroczyło 150 cm wzrostu nie musi już podróżować w foteliku, wystarczy, że będzie przypięte pasami. Dzieciakom, które muszą być przewożone w foteliku, wybierzmy takie urządzenie, które jest zgodne z normami określonymi przez Unię Europejską i regulaminem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Fotelik dobieramy do wagi i wzrostu dziecka i montujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy zapewni naszym dzieciom maksimum bezpieczeństwa.

Opracowanie trasy

Dobrą praktyką jest wcześniejsze zaplanowanie trasy naszej podróży – na mapie albo w nawigacji satelitarnej. Ważne, abyśmy określili którędy będziemy jechać. Jeśli to możliwe wybierajmy trasy mniej zatłoczone, dzięki czemu nie utkniemy w korku. Mapa lub nawigacja satelitarna przydadzą się także wtedy, gdy zabłądzimy na trasie.

Ważna przerwa

Przed wyjazdem, sprawdźmy, ile czasu zajmie nam podróż i zaplanujmy przerwy. To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy poróżujemy z dziećmi. Nawet kilka minut przerwy pozwoli naszym pociechom odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Odpoczynek potrzebny jest także kierowcy, dlatego w czasie dłuższej podróży zaplanujmy również minimum dwie dłuższe przerwy. Wybierajmy miejsca, w których można chwilę pospacerować, coś zjeść lub wypić, a dzieci mogą się pobawić.

Zmęczenie kierowcy jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich uczestników wyjazdu, dlatego za kierownicę siadajmy zawsze wypoczęci i wyspani. Kilkuminutowe przerwy na trasie powinny pomóc w zachowaniu dobrej kondycji. Szczególną uwagę trzeba zachować jednak, gdy jesteśmy już niedaleko celu. Wtedy emocje opadają, a kierowca może poczuć się zmęczony i senny. W takim przypadku nie próbujmy za wszelką cenę dojechać do celu i zróbmy kilka minut przerwy. To może nam ocalić życie.

Niezbędnik podróżnika

Dobre przygotowanie do wyjazdu to połowa sukcesu, zwłaszcza, gdy w podróż wyruszamy z dziećmi. Jedzenie, picie, ubranie na zmianę, apteczka podręczna, środki na chorobę lokomocyjną to podstawa naszej podróżnej torby. Warto także pomyśleć o czymś, co zabawi nasze dzieci podczas długiej podróży. Zabawki, książeczki, gry, papier i kredki, ulubiona płyta czy film pomogą dzieciom znieść trudy wyjazdu, a nam chwilę odetchnąć.

Komfort podróżowania

Już w trakcie wyjazdu warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nigdy nie zostawiajmy dziecka w zamkniętym samochodzie. Nawet kilka minut w rozgrzanym pojeździe może zakończyć się dla niego tragicznie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić również na klimatyzację, zbyt mocne wychłodzenie pojazdu w upalny dzień może zakończyć się przeziębieniem, a nawet anginą. Dietetycy przestrzegają również przed zbyt ciężkostrawnym jedzeniem w czasie podróży – w czasie przerwy najlepiej zjeść coś lekkiego. Pamiętajmy też o napojach, zwłaszcza w upalny dzień zawsze powinniśmy mieć pod ręką butelkę wody mineralnej.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 1-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text