Województwo mazowieckie

Dzień Strażaka w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 10 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Tłumy radomian i przyjezdnych dobrze bawiły na Pikniku Naukowym zorganizowanym okazji Dnia Strażaka.  

Niezwykłą oprawę miał tegoroczny Dzień Strażaka na Mazowszu. Był on bardzo uroczysty i został zorganizowany w centrum Radomia przy parku Kościuszki. Na początku meldunek od zgromadzonych strażaków odebrał zastępca komendanta głównego straży pożarnej Gustaw Mikołajczyk. Po części oficjalnej uroczystości, podczas której przyznawano nagrody, wyróżnienia i medale najlepszym i najbardziej ofiarnym strażakom. Wielu z nich awansowało także na wyższe stopnie służbowe. Potem rozpoczęła się część artystyczna, podczas której ulicą Żeromskiego przemaszerowali zgromadzeni strażacy całego województwa.

          Zgromadzenie strażaków było bardzo duże, a jeszcze większe zainteresowanie całą imprezą przez okolicznych mieszkańców i zgromadzoną publiczność. Komendanta Głównego mazowieckiej Straży Pożarnej aż rozpierała duma na widok swoich podwładnych stojących w równych i długich szeregach podczas uroczystej odprawy. Po zakończeniu defilady można było obejrzeć narad omskim deptaku wystawę strażackich wozów bojowych od historycznych zabytków, aż do najnowocześniejszego obecnego sprzętu będącego w ich posiadaniu. Strażacy zorganizowali też różne atrakcje dla przybyłych widzów. Jednymi z nich była ścianą wspinaczkowa przywieziona przez zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skaryszewa oraz mini wozy strażackie, którymi chętnie jeździły dzieci. Poza tym można było też zobaczyć jak kiedyś pompowano wodę przy użyciu ręcznej pompy, a nawet samemu spróbować oraz zwiedzić nową strażnicę w Radomiu.

          Tegoroczne Święto Strażaka miało szczególnie uroczystą oprawę, gdyż razem z nim został zorganizowany w tym samym miejscu Piknik Naukowy. Widzowie mogli na nim zobaczyć szereg ciekawych doświadczeń, które prezentowali i omawiali uczniowie radomskich szkół średnich oraz studenci. Piknik został zorganizowany w tym roku już po raz szósty. Publiczność stanowiły głownie dzieci, choć dobrze bawili się również dorośli. Dzieci zafascynowane były samochodem na wodę, cieczą newtonowską, wulkanami i ruchomymi piskami. Bardzo wiele aplauzu zyskało puszczanie baniek z azotem. Goście imprezy bardzo interesowali się pokazami fizycznymi oraz chętnie oglądali różne preparaty pod mikroskopem. Dowiadywali się również, jak działają tornada i jak dochodzi do wybuchów wulkanów.

          Podczas pikniku można też było zbadać własne ciało. Na miejscu wykonywano podstawowe badania (EKG, pomiar ciśnienia) i opowiadano o zdrowym stylu życia i diecie. Stoiska na festynie miały radomskie firmy i fabryki. Między innymi Radomskiego Klastra Metalowego. Na jednym z nich można było wykonać nieśmiertelnik dla siebie i członków rodziny. Zainteresowanie nim było tak duże, że ciągle stała przy nim kolejka chętnych.  

          Mieszkańcy miasta, którzy przybyli na ulice Żeromskiego i do parku Kościuszki byli bardzo zadowoleni z połączenia Święta Strażaka i Pikniku Naukowego w jedną atrakcyjną imprezę. Chcieliby w przyszłości, aby obie imprezy już na trwałe organizowane były razem. Czy władze miasta Radomia, strażacy i młodzi naukowcy podchwycą tą propozycję zobaczymy w przyszłym roku. Powinni się w tej sprawie porozumieć, bo wyszło z tego bardzo kolorowe święto.          

         

Kamil Sznyrowski 10-6-2015

Wszyscy, którzy przyszli na ulicę Żeromskiego i do parku Kościuszki, doskonale bawili się podczas święta mazowieckich strażaków. Prezentowane były najnowsze wozy strażackie, do których można było wsiadać, odbyła się defilada oraz wręczenie odznaczeń dla najbardziej ofiarnych i zasłużonych strażaków. Oprócz święta Straży, równolegle odbywał się Piknik Naukowy, na którym roiło się od atrakcji i można było zobaczyć ciekawe pokazy i eksperymenty naukowe.   

Tegoroczny Dzień Strażaka na Mazowszu miał niezwykłą oprawę. Został zorganizowany w centrum Radomia, przy parku Kościuszki i był bardzo uroczysty. Na początku, meldunek od zgromadzonych strażaków odebrał Zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej, Gustaw Mikołajczyk. Podczas uroczystości przyznawano nagrody, wyróżnienia i medale najlepszym i najbardziej ofiarnym strażakom. Wielu z nich awansowało także na wyższe stopnie służbowe. Potem rozpoczęła się część artystyczna, podczas której ulicą Żeromskiego przemaszerowali zgromadzeni strażacy z całego województwa.

Zgromadzenie strażaków było bardzo liczne, a jeszcze większe było zainteresowanie całą imprezą wśród okolicznych mieszkańców i zgromadzonej publiczności. Komendanta Głównego mazowieckiej Straży Pożarnej aż rozpierała duma na widok swoich podwładnych, stojących w równych i długich szeregach podczas uroczystej odprawy. Po zakończeniu defilady, na radomskim deptaku można było obejrzeć wystawę strażackich wozów bojowych, począwszy od historycznych zabytków, aż po najnowocześniejszy obecnie sprzęt używany obecnie. Strażacy zorganizowali też różne atrakcje dla przybyłych widzów. Wśród niespodzianek znalazła się ściana wspinaczkowa przywieziona przez zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skaryszewa oraz mini wozy strażackie, którymi chętnie jeździły dzieci. Poza tym, można było też zobaczyć, jak kiedyś pompowano wodę przy użyciu ręcznej pompy, a nawet samemu tego spróbować! Chętni mogli też zwiedzić nową strażnicę w Radomiu.

Tegoroczne Święto Strażaka miało szczególnie uroczystą oprawę, gdyż razem z nim został zorganizowany w tym samym miejscu Piknik Naukowy. Widzowie mogli na nim zobaczyć szereg ciekawych doświadczeń, które prezentowali i omawiali uczniowie radomskich szkół średnich oraz studenci. Piknik został zorganizowany w tym roku już po raz szósty. Publiczność stanowiły głównie dzieci, choć dobrze bawili się również dorośli. Dzieci zafascynowane były samochodem działającym na wodę, cieczą newtonowską, wulkanami i ruchomymi piaskami. Bardzo wiele aplauzu zyskało puszczanie baniek z azotem. Goście imprezy bardzo interesowali się pokazami fizycznymi oraz chętnie oglądali różne preparaty pod mikroskopem. Dowiadywali się również, jak działają tornada i jak dochodzi do wybuchów wulkanów.

Podczas pikniku można też było zbadać własne ciało. Na miejscu wykonywano podstawowe badania (EKG, pomiar ciśnienia) i opowiadano o zdrowym stylu życia i diecie. Swoje stoiska na festynie miały radomskie firmy i fabryki. Znajdowało się tam między innymi stanowisko Radomskiego Klastra Metalowego, gdzie można było wykonać nieśmiertelnik dla siebie i członków swojej rodziny. Zainteresowanie było tak duże, że przy kramie ciągle stała kolejka chętnych.  

Mieszkańcy miasta, którzy przybyli na ulicę Żeromskiego i do parku Kościuszki, byli bardzo zadowoleni z połączenia Święta Strażaka i Pikniku Naukowego w jedną atrakcyjną imprezę. Chcieliby w przyszłości, aby obie imprezy już na stałe organizowane były razem. Czy władze miasta Radomia, strażacy i młodzi naukowcy podchwycą tę propozycję? Zobaczymy już w przyszłym roku! Warto, żeby się w tej sprawie porozumieli, bo wyszło z tego bardzo kolorowe i atrakcyjne święto. 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text