Województwo mazowieckie

Dzień Dziecka u Frycka
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 maj-3 czerwiec 2015
ilustracja

Na wyjątkowy Dzień Dziecka do Żelazowej Woli zaprasza wszystkie dzieci Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W niedzielę 31 maja najmłodsi będą mogli przenieść się w XIX wiek, czyli czasy małego Frycka.

Będzie się działo. Dzieciaki posłuchają bajek z jego dzieciństwa, zatańczą tańce z jego młodości, wezmą udział w lekcjach śpiewu i stworzą wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu. Jednym z ważniejszych punktów całego wydarzenia będzie otwarcie w Żelazowej Woli nowej stałej ekspozycji „U Chopinów i Skarbków”.

Dla dzieciaków

Już po raz szósty najmłodsi Mazowszanie będą mogli świętować swoje święto w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jak co roku organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek i atrakcji. W tym roku dzieciaki będą mogły zobaczyć, wyglądało życie dorosłych i dzieci w czasach dzieciństwa Fryderyka Chopina. Motywem przewodnim pikniku artystycznego w Żelazowej Woli będzie obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu – historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów. Najmłodsi wezmą udział w grze terenowej, warsztatach tańca prowadzonych przez balet dworski Cracovia Danza oraz warsztatach śpiewu. Jedną z atrakcji będzie tworzenie wielkoformatowych makiet XIX-wiecznego dworku. Zaplanowano także warsztaty kostiumologiczne, florystyczne i rękodzielnicze. Dzieciaki będą mogły posłuchać bajek, które w czasach małego Frycka czytano najmłodszym. Cały piknik, jak przystało na Żelazową Wolę, będzie miał bogatą oprawę muzyczną – muzykę Chopina wykonywaną na żywo. Przez cały dzień będą odbywały się koncerty w wykonaniu uczniów szkół muzycznych oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Tak, jak w każdą niedzielę, odbędą się recitale uczestników tego konkursu. Przed zebranymi wystąpią o godz. 12.30 – Łukasz Mikołajczyk, a o godz. 15.00 – Piotr Nowak. Odbędą się także warsztaty umuzykalniające dla niemowląt...

...i ich rodziców

Nowa ekspozycja stała „U Chopinów i Skarbków” to wielkie wydarzenie w historii muzeum. Jest to dopiero trzecia ekspozycja stała w całej powojennej historii Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Poprzednią otwarto pięć lat temu. Wystawa „U Chopinów i Skarbków” będzie prezentować związki Żelazowej Woli z rodzinami Chopinów i Skarbków oraz pokazywać historię obu rodzin na tle tego wyjątkowego miejsca. Ekspozycję otworzą: Małgorzata Omilianowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Artur Szklener – dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Rozpoczęcie artystycznego pikniku o godz. 10.00, natomiast uroczyste otwarcie stałej wystawy zaplanowano na 13.30. Wstęp wolny.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 26-5-2015

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina http://pl.chopin.nifc.pl/institute.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text