Województwo mazowieckie

Drodzy uczniowie - na zdrowie!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-30 czerwiec 2015
ilustracja

Program „Owoce i warzywa w szkole” jest inicjatywą skierowaną do przedszkoli i szkół podstawowych, mającą na celu propagowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia i aktywny wpływ na nawyki żywieniowe dzieci.

   Wprowadzenie do diety najmłodszych właściwie zróżnicowanej diety, bogatej w warzywa i owoce, daje duże szanse na zachowanie dobrego stanu zdrowia w przyszłości oraz może ograniczyć ryzyko nadwagi czy wręcz otyłości. Odpowiedzialne odżywianie jest ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, w czasie ich intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego. Naturalna zdrowa żywność zwiększa odporność ich organizmu oraz wpływa korzystnie na koncentrację. Dieta bogata w owoce i warzywa dostarcza dzieciom energii. Produkty te sprzyjają osiąganiu dobrych wyników, ponieważ witaminy i składniki mineralne są niezbędne do tego, aby sprostać dużemu wysiłkowi związanemu m.in. z nauką w szkole.

   W następnym roku szkolnym, tj. 2015/2016 program zostanie skierowany do 1 617 856 dzieci z klas I-III szkół podstawowych oraz dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Działania w programie polegają na udostępnianiu jego uczestnikom świeżych owoców i warzyw (w postaci gotowej do spożycia, nieprzetworzonej, 2-3 razy w tygodniu). Dodatkowo dzieciom podawane są soki. Produkty te nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Z jakości dostarczonych warzyw i owoców do szkół rozliczany jest dostawca lub szkoła, jeśli samodzielnie przygotowuje je dzieciom.

   Poza dostarczaniem dzieciom świeżych warzyw i owoców program spełnia rolę edukacyjną. Zgodnie z jego założeniami w szkołach odbywają się liczne działania edukacyjne, w ramach których dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, odbywają są konkursy i warsztaty. Realizowanym jego celem jest także szerzenie wiedzy na temat zdrowych przekąsek, chociażby tej dotyczącej krajów ich pochodzenia. Przekazuje się ją m.in. poprzez tworzenie przy szkołach ogródków lub wycieczki do gospodarstw rolnych. Ważnym elementem działań edukacyjnych jest element wspólnego spożywania produktów programowych, ma to na celu pobieranie przez dzieci wzoru zachowań od rówieśników i nauczycieli. Program jest regularnie oceniany pod względem spełniania swojego celu. Dotychczasowe badania wykazały duży jego potencjał i efektywność wprowadzania wśród dzieci zwyczaju zdrowego odżywiania. Problematyka odpowiedzialnego żywienia dociera również do rodziców, który zdecydowanie bardziej pojmują wagę tego zagadnienia.

   Program w 88% jest finansowany ze środków unijnych, pozostałe 12% pochodzi z budżetu krajowego. Całkowity koszt programu w nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 wynosić będzie ok. 20,5 mln EUR (87,8 mln PLN). Jego koordynatorem jest Agencja Rynku Rolnego.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 10-6-2015

http://www.arr.gov.pl/pozostale-dzialania/owoce-i-warzywa-w-szkole

http://owocewszkole.org/index.php/o-programie

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text