Województwo mazowieckie

Diety niemal cud
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-31 marzec 2015
ilustracja

Zbliżająca się wiosna, a to skłania do postanowień związanych z pozbyciem się nagromadzonego podczas zimowych wieczorów tłuszczyku. Portal U.S. News & World Report opracował ranking trzydziestu pięciu najzdrowszych diet na świecie. Warto przyjrzeć się pierwszej piątce rankingu. Być może zapoczątkuje to wiosenne porządki w odżywianiu…

    Ranking najlepszych diet na świecie został przygotowany przez panel ekspercki, składający się z dwudziestu lekarzy i dietetyków. Wszystkie analizowane diety oceniono w siedmiu kategoriach, przyznając w każdej z nich od jednego do maksymalnie pięciu punktów. Pod uwagę brano: najdłuższy i najkrótszy czas osiągnięcia rezultatu, czyli utraty wagi, łatwość stosowania (przestrzegania zaleceń), wartość odżywczą, bezpieczeństwo stosowania, możliwy wpływ na zdrowie osób chorych na cukrzycę i sercowców.

    Za najzdrowszą dietę na świecie uznano DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli plan żywieniowy, którego celem jest zapobieganie nadciśnieniu lub leczenie już powstałego. Dieta ta została opracowana przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego (The National Heart, Lung, and Blood Institute), którzy odkryli związek pomiędzy spożywanymi pokarmami, a wartością ciśnienia. Dieta DASH opiera się na zwiększeniu spożycia produktów węglowodanowych (z pełnego ziarna), spożywaniu owoców i warzyw (do nawet dziewięciu porcji dziennie) oraz przetworów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu (do dwóch-trzech porcji dziennie). Z jadłospisu należy wykluczyć wszelkie tłuszcze, a także wysoko przetworzoną żywność i produkty bogate w sód (wędliny, wędzonki itp.). Co ciekawe, nie jest to dieta typowo odchudzająca, a spadek masy ciała jest jednym z efektów ubocznych jej stosowania. Dieta DASH otrzymała 4,1 punktu w pięciopunktowej skali.

    Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się dieta Terapeutic Lifestyle Changes, w skrócie TLC, czyli dieta terapeutycznej zmiany stylu życia. Opracowana przez National Institutes of Health (Narodowy Instytut Zdrowia) ma za zadanie obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, pomaga zapobiegać chorobom serca i układu krwionośnego. To dieta niskotłuszczowa, dlatego ogranicza ona spożywanie wszelkich tłuszczów, zwłaszcza tych nasyconych (tłuste, smażone mięsa, nabiał). Podobnie jak w diecie DASH, w planie żywieniowym diety TLC przeważają duże ilości owoców i warzyw oraz artykuły zbożowe z pełnego przemiału. Oprócz wprowadzenia zmian w jadłospisie, należy również podjąć regularną aktywność fizyczną, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie (o ile palimy). Z założenia więc jest to całkowita zmiana dotychczasowego sposobu życia. Dieta TLC uzyskała 4 punkty na 5.

    Na trzeciej pozycji w rankingu znalazła się dieta kliniki Mayo (The Mayo Clinic Diet), która podobnie jak dwie wyżej wymienione diety stanowi dobrze zbilansowany program żywieniowy, który można stosować przez dłuższy okres czasu. Opiera się na produktach o niskiej gęstości energetycznej, czyli zakłada spożywanie po minimum cztery porcje owoców i warzyw dziennie, od czterech do ośmiu porcji węglowodanów (z pełnego ziarna), od trzech do siedmiu porcji produktów bogatych w białko (chude mięso, mleko i jego przetwory) oraz od trzech do pięciu porcji zdrowych tłuszczów (NNKT). Należy wyeliminować wszelkie cukry proste oraz tłuste potrawy. Dieta kliniki Mayo otrzymała 3,9 punktu na 5.

    Zaraz za podium uplasowała się, dość popularna w Polsce, dieta śródziemnomorska (Mediterranean Diet). W swych założeniach opiera się ona na modelu żywieniowym mieszkańców basenu Morza Śródziemnomorskiego. Udowodniono bowiem, że odżywiający się tradycyjnie np. Włosi czy Grecy w mniejszym stopniu zapadają na tzw. choroby cywilizacyjne (np. choroby serca). W diecie tej przeważają warzywa i owoce (można je spożywać bez ograniczeń), pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz ryby i owoce morza, regionalne sery (np. typu feta) oraz fermentowane produkty mleczne (np. jogurt). Poza tym należy spożywać oliwę z oliwek, zastępując tym samym inne tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, oraz dużą ilość przypraw. Zaleca się również picie umiarkowanych ilości czerwonego wina do posiłku. Z diety wyklucza się całkowicie mięso wieprzowe na rzecz drobiu i niewielkich ilości baraniny. Dieta śródziemnomorska uzyskała 3,9 punktu na 5.

    Pierwszą piątkę najzdrowszych diet na świecie zamyka dieta Weight Watchers (Strażnicy Wagi). Program Weight Watchers narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdy grupa odchudzających się kobiet zaczęła udzielać sobie nawzajem wsparcia, co przyczyniło się do wzrostu ich motywacji, a przy tym większego ubytku masy ciała. Te działania stały się podstawą diety (i międzynarodowego biznesu), w której jadłospis jest tak samo ważny jak wsparcie psychiczne i aktywność fizyczna. Dlatego program Strażników Wagi oferuje konsultacje psychologiczne, spotkania z instruktorem czy dietetykiem. Plan żywieniowy Strażników Wagi opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, przy jednoczesnym włączeniu codziennej, umiarkowanej aktywności fizycznej. Zaleca się jedzenie pięciu, regularnych posiłków, wypijanie co najmniej 1,5 litra napojów dziennie oraz spożywanie praktycznie wszystkich wartościowych produktów żywnościowych. Z diety należy natomiast wyeliminować żywność przetworzoną (sosy, dania gotowe itp.), słodycze, tłuszcze zwierzęce, fast-foody. Udział w programie Strażników Wagi jest swoistym udziałem w grupie wsparcia i wymaga wpłat składek członkowskich. To niekonwencjonalny sposób dla wyjątkowo opornych i niezmobilizowanych odchudzających.

     Czym zatem powinna charakteryzować się zdrowa dieta? Przede wszystkim musi być bezpieczna i praktyczna w zastosowaniu. Zaprezentowane wyżej typy najlepszych na świecie diet cechuje fakt, że są przeznaczone do długotrwałego stosowania, a nawet mogą stanowić dożywotni plan żywieniowy, bez negatywnego wpływu na zdrowie. Ponadto pomogą ograniczyć rozwój chorób lub wyeliminują istniejące, a przy okazji przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów.

Autor: Paulina Piekarska

Paulina Piekarska 9-3-2015

Źródła:http://health.usnews.com/best-diet/best-overall-diets?int=9c2508

Praca zbiorowa pod redakcją J. Gawęckiego, W. Roszkowskiego: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne, PWN, Warszawa 2009, str. 290-291.  

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text