Województwo mazowieckie

Dieta bezglutenowa- konieczność, a nowa moda
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 luty-20 marzec 2015
ilustracja

Jak w każdej dziedzinie życia, również w żywieniu, co i rusz pojawiają się mody na stosowanie różnorakich diet, które mają nam zapewnić smukłą sylwetkę, dobre samopoczucie i witalność. Dieta bezglutenowa stała się na to kolejnym sposobem. Pytanie tylko czy warto eliminować gluten z pożywienia i czy każdy powinien to robić?

Dieta bezglutenowa to dieta, której podstawową i jedyną zasadą jest wykluczenie z jadłospisu glutenu. To szczególnego rodzaju mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, które po zetknięciu z wodą tworzą właśnie gluten. Ma on gąbczastą strukturę, dzięki czemu zawierające go ciasto jest elastyczne, sprężyste, a co najważniejsze ma odpowiednią strukturę.

Źródłami glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz, jęczmień oraz wszelkie wyroby z ich dodatkiem. W Polsce zaleca się również całkowitą eliminację owsa. Co prawda uważa się, że zawarte w nim białko jest bezpieczne (nie powoduje reakcji immunologicznej), ale ze względu na wysokie ryzyko zanieczyszczenia jego upraw zbożami glutenowymi, lepiej z niego zrezygnować lub zaopatrzyć się w specjalny, bezglutenowy odpowiednik.

Dieta bezglutenowa jest zalecana przede wszystkim osobom mającym alergię na gluten lub celiakię (chorobę trzewną). Wielu z nas niesłusznie stosuje te nazwy zamiennie. Wart podkreślenia jest fakt, iż są to dwa odrębne schorzenia zaliczające się do nietolerancji pokarmowych i nie są tożsame. Celiakia nie należy do alergii pokarmowych - to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, której charakterystyczną cechą jest trwała nietolerancja glutenu. Gluten spożywany przez chorego na celiakię wpływa toksycznie na jego kosmki jelitowe, a w konsekwencji prowadzi do ich zaniku. W efekcie zaburzone jest wchłanianie substancji odżywczych, a to prowadzi do szeregu objawów (m.in. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, czasem zaparcia, utrata masy ciała, niski wzrost u dzieci, niedobory głównie żelaza, witamin itd.). Co prawda w obu przypadkach podstawową metodą leczenia jest eliminacja glutenu, jednak po zdiagnozowaniu celiakii, dieta eliminacyjna musi być przestrzegana do końca życia, natomiast alergia pokarmowa może z czasem zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet ustąpić całkowicie (większość dzieci wyrasta z alergii na gluten). Warto również przytoczyć statystyki zachorowań na celiakię i występujących w populacji alergii na gluten. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 1% chorych na celiakię, natomiast ok. 10-25 % osób z alergią pokarmową ma objawy uczulenia akurat na to białko.

W diecie bezglutenowej bezpieczne są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, ponieważ te rośliny naturalnie nie zawierają glutenu. W jadłospisie mogą znaleźć się również: kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca, sezam, siemię lniane i ziarna słonecznika, a także bezglutenowy owies. Bez przeszkód można spożywać także odpowiednio przetworzone produkty ze zbóż glutenowych, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 mg na kg produktu, a sam produkt oznaczony jest międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.

W Polsce jedyną organizacją uprawnioną do udzielania licencji na używanie międzynarodowego znaku przekreślonego kłosa na terenie całego kraju jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jak można przeczytać na stronie stowarzyszenia: „Tylko licencjonowany symbol umieszczony na produkcie oznacza, że jest to produkt w 100% bezpieczny, gdyż jego producent ściśle współpracuje ze stowarzyszeniem i regularnie bada swoje produkty. Stanowi to jasny przekaz dla konsumenta - mogę kupić ten produkt bez czytania etykiety, mogę mu zaufać.”

Dlaczego więc dla osób cieszących się powszechnie zdrowiem, dieta bezglutenowa staje się coraz częściej żywieniowym wyborem? Gluten stał się kolejnym, po tłuszczu i cukrze, składnikiem do wyeliminowania. Wiele gwiazd sportu, celebrytów potwierdza, iż nowy sposób żywienia pozwolił im zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się niechcianych dolegliwości. Nie ma jednak żadnych badań potwierdzających te doniesienia, a więc tak jak w przypadku każdej żywieniowej mody, najważniejszy jest rozsądek i zdanie się na ekspertów. Dieta bezglutenowa stosowana przez dłuższy czas i w nieprzemyślany sposób może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych tj. błonnik, kwas foliowy, cynk, żelazo czy magnez. Dlatego przed jej zastosowaniem warto zasięgnąć porady dietetyka.

 

 

Paulina Piekarska 20-2-2015

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

Źródła: http://www.celiakia.pl/, http://www.poradnikzdrowie.pl, http://pl.wikipedia.org/

fot.1. Symbol informujący o braku glutenu w produkcie (źródło: http://www.celiakia.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text