Województwo mazowieckie

Dawny szydłowiecki dworzec w Muzeum Ludowych Instrumentów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec 2015-31 lipiec 2016
ilustracja

Obraz Władysława Szulca „Dworzec w Szydłowcu” wzbogacił kolekcję Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Instytucja kupiła dzieło z 1926 r. To świadectwo historii miasta – nieistniejącego już obiektu dworca.

W XIX w. w okolicy rozbudowywała się Kolej Żelazna Iwanogrodzko-Dąbrowska. W 1885 r. wybudowano w Szydłowcu dworzec kolejowy. Niestety, na początku II wojny światowej został on zbombardowany i już go nie odbudowano. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty obiektu. Nabyty przez muzeum obraz ma więc podwójną wartość – jest dziełem malarza związanego z Radomiem i okolicami, a jednocześnie przedstawia nieistniejącą już część Szydłowca. Budynek dworca znany jest z dokumentacji fotograficznej sporządzonej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na obrazie widnieje sygnatura Władysława Szulca oraz rok powstania dzieła – 1926. Przedstawiony na nim dworzec – choć ulokowany pozornie na drugim planie – jest głównym elementem kompozycji. Ukazany w słoneczny dzień, Odtworzony w swojej stylistyce, przypomina raczej pałac niż budynek użyteczności publicznej.

Władysław Szulc malował pejzaże – widoki miejskich ulic, placów i architektury oraz sceny rodzajowe. Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach – „Rynek w Kielcach” oraz w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 20-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text