Województwo mazowieckie

Czytamy "Chłopów"
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

W 2015 r. mija 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta. Rok ten został ogłoszony Rokiem Reymonta na Mazowszu. Dla upamiętnienia rocznicy, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, zorganizowana zostanie impreza pod nazwą Czytamy „Chłopów” Non Stop !!!. Wszyscy czytelnicy będą próbować ustanowić rekord Świata w czytaniu powieści bez przerwy.

Historia Reymontówki

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach to ośrodek kultury powiatu siedleckiego. Położony jest 15 km na zachód od Siedlec –  w Gminie Kotuń. Mieści się w zabytkowym dworze wybudowanym w pierwszej połowie XIX wieku dla rodziny Różańskich. W 1926 roku dwór wraz z należącymi do niego gruntami zakupiła wdowa po Władysławie Reymoncie – Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy, które otrzymał jej mąż jako Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”. Za czasów pani Aurelii dwór przeżywał swą świetność. Żona noblisty była niezwykle gospodarna i zapobiegliwa. Rozbudowała pomieszczenia dworskie, powiększyła i uporządkowała park oraz wzbogaciła go o nowe, rzadkie sadzonki drzew i krzewów, które po części dotrwały do dziś. W roku 1981 dwór przeszedł na własność urzędu wojewódzkiego w Siedlcach. Wówczas rozpoczęto jego gruntowną renowację. Przemianowano go na Dom Pracy Twórczej i nadano mu nazwę „Reymontówka”. Od 1999 r. właścicielem dworu jest powiat siedlecki. 

Dzień powszedni

Dzień powszedni „Reymontówki” to wizyty ludzi związanych z kulturą – muzyków, rzeźbiarzy, malarzy, którzy tu odpoczywają i tworzą. „Reymontówka” pełni rolę powiatowego domu kultury, jednak od lat odbywają się tu także imprezy o zasięgu ponadregionalnym i międzynarodowym. 

Kto już się zgłosił do czytania?

Wymieniać można długo. – Czytać będą aktorzy, politycy, samorządowcy, dziennikarze, sportowcy, nauczyciele, uczniowie – wszyscy, którzy przyjmą nasze zaproszenie, a dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta. Chcielibyśmy aby pierwszy czytał Wicepremier Piechociński, a kończył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Czytamy dzień i noc, do skutku – potrwa to 3 dni i 3 noce. Jedna osoba czyta maksymalnie pół godziny i następuje zmiana. Jedna osoba może czytać kilka razy – tak o szczegółach akcji opowiada Marek Błaszczyk Dyrektor Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach

Czytanie rozpoczyna się 1 października o godz. 12.00., a zakończy się  4 października około południa.  Zgłoszenia należy wysłać na adres mailowy marek@reymontowka.art.pl do 30 czerwca 2015 r. 

Wśród osób i instytucji, które się już zgłosiły są m.in. pracownicy Starostwa Powiatowego w Siedlcach, przedstawiciele departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Cisiu Zagrudziu.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 18-3-2015
ikonka jak dojechać

www.reymontowka.art.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text