Województwo mazowieckie

Czytajmy i głosujmy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 kwiecień-30 maj 2015
ilustracja

Czy istnieje recepta na dobrą książkę dla dzieci? Z pewnością! Świadczą o tym sukcesy takich autorów jak Andrzej Maleszka, Grzegorz Kasdepke czy J.K. Rowling. Co je charakteryzuje? Dynamiczna akcja, zabawna i intrygująca historia oraz bohater, z którym można się identyfikować. Ważne są też kolorowe i śmieszne ilustracje. Która z rodzimych publikacji jest godna uwagi? Tego dowiemy się już 30 maja. 

Wybór nie jest łatwy. Wśród nominowanych znalazły się przygody lubiącego korniszony smoka o imieniu Pompon, podręcznik młodego ekonomisty czy też biografia pierwszej kosmonautki. Do tego zacnego grona trafiły książki wydane w 2014 r. i adresowane do dzieci w wieku 5 – 12 lat. Typując je do grona najlepszych, kapituła konkursu kierowała się przede wszystkim ich oryginalnością, atrakcyjną treścią i pozytywnym wpływem na rozwój emocjonalny czytelników. Dobra książka ma bowiem uwrażliwiać dziecko, rozwijać jego wyobraźnię i kreatywność oraz uczyć.

Czas na nasze głosy. Głosować można na stronie http://fldd.pl/2015/glosowanie. Jest w czym wybierać. Zdaniem jury na uwagę zasługują: „Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków” Małgorzaty Mycielskiej, „Bajki” Erny Rosenstein, „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” Zofii Staneckiej, „Franciszka” Anny Piwkowskiej, „Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci” Doroty Masłowskiej, „Kosmonautka” Piotra Warzeniuka, „Którędy do gwiazd?” Anny Czerwińskiej-Rydel, „Licho i inni” Agnieszki Taborskiej, „My ludzie” Elizy Piotrowskiej, „NIEkalendarz” Wojciecha Widłaka, „Oczy” Iwony Chmielewskiej, „Pompon. Wszystko na raz” Joanny Olech, „Skrytki” Mateusza Wysockiego, „Słowa do Rzeczy” Eweliny Lasoty i Doroty Majkowskiej-Szajer, „Tyranozaur i Traktorzystki” Tiny Oziewicz oraz „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 30 maja br. podczas specjalnej gali na scenie Sarego Ratusza we Wrocławiu. Wygra ta książka, która otrzyma najwięcej głosów czytelników. Jej autor otrzyma natomiast 10 tys. zł oraz wyjątkową statuetkę Najlepszej Książki dla Dzieci. Typowanie trwa do 23 kwietnia br.

W poprzedniej edycji konkursu zdobywcą tytułu Najlepszej Książki dla Dzieci 2013 została publikacja „Wszystkie moje mamy” autorstwa Renaty Piątkowskiej i ilustracjami Macieja Szymanowicza. W książce w wyjątkowy sposób przedstawione zostały losy podopiecznych Ireny Sendlerowej.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Czas Dzieci oraz Cafe Szafe Łukasz Dębski w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 14-4-2015

Źródło: www.fldd.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text