Województwo mazowieckie

Czysta gmina Paprotnia
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Nowoczesna i zautomatyzowana oczyszczalnia ścieków, pierwsza na terenie gminy sieć kanalizacyjna, a także więcej gospodarstw podłączonych do sieci wodociągowej to efekty już zrealizowanej inwestycji na terenie gminy Paprotnia. Jej koszt to ponad 5,5 mln zł, z czego prawie 1,2 mln zł pochodzi z UE. 20 marca br. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach podpisano umowę na unijne dofinansowanie tej inwestycji.

Oparta na nowoczesnej technologii oczyszczalnia ścieków w Hołubli obsługuje w sumie ok. 3 tys. mieszkańców. Razem z siecią kanalizacyjną i wodociągową chroni wody podziemne i powierzchniowe przed zanieczyszczeniami ściekami komunalnymi. Oczyszczalnia posiada m.in. zbiornik osadu, pompownię ścieków surowych, studnię pomiarową, pompownię ścieków oczyszczonych, punkt zlewny i stację zlewczą. Jest zautomatyzowana – posiada możliwość sterowania i przesyłania informacji o awariach poszczególnych urządzeń za pośrednictwem systemu SMS. Zastosowana w oczyszczalni technologia BIO-PAK to przede wszystkim wysoka niezawodność i łatwa obsługa bez potrzeby stałego nadzoru.

W Stasinie wybudowano natomiast pierwszą w gminie sieć kanalizacyjną, którą ścieki docierają do oczyszczalni. Wykonano ją z rur PVC, wytrzymałych i odpornych na działanie wielu rozpuszczalników. Jej długość to ponad 1,3 km. Hołubla, Uziębły i Rzeszotków zyskały z kolei 19 przyłączy wodociągowych i ponad 5 km sieci wodociągowej.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 20-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text