Województwo mazowieckie

Czyn społeczny w Radomiu - nowe drogi
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 kwiecień-31 maj 2015
ilustracja

Dziesięć nowych inwestycji i dwie, które są kontynuacją przedsięwzięć z ubiegłego roku, zaplanował w ramach tzw. czynów drogowych na rok 2015 Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Wkrótce zostaną ogłoszone pierwsze przetargi. 

Listę dróg, które w tym roku mają być przebudowywane w ramach czynów społecznych, zatwierdzili już radni z komisji gospodarki rady miejskiej. Na budowę lub modernizację ulic gminnych przeznaczono w budżecie 2 mln zł. Na liście najważniejszych podstawowych zadań znalazły się cztery inwestycje i jedna kontynuacja.

W tym roku zaplanowano budowę ulic: Sołtysowskiej na odcinku od Witkacego do Źródłowej, Źródłowej od Sołtysowskiej do Banacha, a także Galla Anonima na długości 200 metrów od ul. Witkacego. Na liście zadań podstawowych jest również kontynuacja budowy odcinka ul. Góralskiej od Działkowej, rozpoczętego w drugiej połowie ubiegłego roku – poinformował nas Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (MZDiK).

Planowane jest także dokończenie budowy ulicy Wrześniowskiego na odcinku od Fabrycznej do Cymerysa-Kwiatkowskiego. Poza tym na liście jest także drugi etap budowy dróg dojazdowych oraz miejsc postojowych obok wieżowców przy ul. Pawiej 5 i 6 oraz Limanowskiego 78. Wśród pozostałych zadań na liście znalazła się budowa drogi dojazdowej do bloku przy ul. Maratońskiej 11 oraz przebudowa drogi dojazdowej wzdłuż bloku przy ul. Planty 16. Planowana jest też budowa ulic: Gomulickiego od Rodziny Winczewskich do Śniadeckich, Chłopskiej na odcinku od ulicy Topiel, Jarzębinowej od ulicy Idalińskiej oraz ulicy Kujawskiej między ulicą Obrońców a działką numer 55/27.

W Radomiu możliwość budowy lub modernizacji ulic gminnych i dróg wewnętrznych przy udziale finansowym mieszkańców lub innych użytkowników istnieje od września 1997 roku. Zadania wykonywane w ramach czynów społecznych, nazywanych także drogowymi, dotyczą najczęściej ulic, których gmina jest zarządcą. Zakres robót wynika z projektu ustalonego wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami i może obejmować wykonanie trwałej nawierzchni jezdni z robotami towarzyszącymi, a także budowę chodników oraz miejsc parkingowych. Udział komitetów budowy, czyli zainteresowanych mieszkańców w realizacji takich inwestycji wynosi min. 10% wartości inwestycji, chociaż zdarza się, że mieszkańcy decydują się na pokrycie znacznie większej części kosztów robót.

Przy wyborze inwestycji do realizacji są brane pod uwagę różne kryteria. Najważniejszymi z nich są: kompletność dokumentacji projektowej, poziom finansowania danego zadania ze strony komitetu budowy i – związany z konkretną budową lub modernizacją – interes miasta.

Inicjatywa, trwająca od 1997 roku, jest ważna pod względem społecznym, ponieważ aktywizuje mieszkańców do działania, dodatkowo zmuszając ich do finansowego udziału w projekcie, co sprawia, że nie tylko się z nim identyfikują, ale także bardziej doceniają go po wykonaniu. Młodzież, widząc zaangażowanie rodziców, także docenia prace i stara się ich nie dewastować. Poza tym, w dobie wielości inwestycji do realizacji, każda część miejskiej społeczności miasta chciałaby, żeby proponowane przez nią zmiany były wykonywane w pierwszej kolejności. Niestety, brakuje na to pieniędzy w budżecie miasta i przez to czasami trzeba czekać nawet kilka lat na daną realizację. W takim przypadku mieszkańcy mogą sami się zorganizować i zebrać potrzebnych część funduszy albo zorganizować plan inwestycji, aby w ten sposób pomóc miastu w realizacji projektu. Nie jest to jedyna tego typu inicjatywa w Radomiu. Drugą jest tzw. budżet obywatelski, który także funkcjonuje od kilku lat, sprawdzając się znakomicie.        

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text