Województwo mazowieckie

Czy zna pani nasz produkt?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 kwiecień 2015-30 kwiecień 2018
ilustracja

Czy zna Pan już najnowszy produkt naszej firmy? Czy mogę przedstawić Pani naszą ofertę? – kto z nas nie odebrał chociaż raz w życiu takiego telefonu. Są też esemesy zachęcające do wzięcia udziału w bardzo atrakcyjnych konkursach, spam zalewający nasze skrzynki mailowe i listy pocztowe z reklamami adresowanymi właśnie do nas. Jeśli masz już tego dość, możesz dołączyć do nowopowstałej Listy Robinsonów.

Skąd oni mają moje dane? To pytanie zadaje sobie wiele osób stale nękanych nachalnymi propozycjami od firm telemarketingowych. Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedyś mniej lub bardziej świadomie wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, a te dostały się do zbiorów jednej z takich firm. Powinniśmy jednak wiedzieć, że taką zgodę w każdej chwili możemy cofnąć.

Prawo nas chroni

W polskim prawie przewidziano narzędzia, które mają nas chronić przed niechcianą reklamą. Pierwszym z nich jest ustawa o ochronie danych osobowych (ODO), która dopuszcza przetwarzanie indywidualnych danych, jeśli została wyrażona na to zgoda ich właściciela. Zgodnie z tą ustawą firma, która się z nami kontaktuje ma obowiązek poinformowania nas skąd ma nasze dane. W trakcie takiej rozmowy możemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych, a także w przypadku bezprawnego kontaktu wnieść skargę do Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO). Jest również ustawa o szczególnych uprawnieniach konsumenckich, zwana ustawą o sprzedaży na odległość. Mówi ona o „niechcianej ofercie handlowej”, jeśli mamy z nią do czynienia możemy skierować skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK). Dodatkowo znowelizowana 25 grudnia ubiegłego roku ustawa o ochronie praw konsumenta zaostrzyła i doprecyzowała zasady przetwarzania danych osobowych.

Lista Robinsonów

Naprzeciw potrzebom klientów wyszło Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego (SMB), które skupia między innymi firmy zajmujące się telemarketingiem i wysyłką informacji handlowych. Liczy ono blisko 80 członków w tym m.in.: Pocztę Polską, Agorę, Google Poland, Call Center Poland itp. 1 kwietnia br. ruszyła Lista Robinsonów – każdy kto do niej przystąpi nie będzie otrzymywał niechcianych ofert reklamowych od firm, które są członkami SMB oraz tych, które będą chciały skorzystać z listy. – Wysyłanie ofert reklamowych do osób, które nie chcą ich otrzymywać to strata pieniędzy i uszczerbek na reputacji firmy – mówi Maciej Wielkopolan, prezes SMB. Właśnie dlatego ma być to rozwiązanie korzystne dla obu stron – klienta i firmy przekonują inicjatorzy akcji. Lista obejmuje wszystkie podstawowe kanały komunikacji – list, email, telefon i sms.

Każdy kanał oddzielnie

Żeby zastrzec swoje dane musimy je najpierw zgłosić do Listy Robinsonów. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy skorzystać z poczty tradycyjnej i wysłać na adres Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego wypełniony formularz, który znajduje się na stronie internetowej listarobinsonow.pl. Umożliwia nam to zastrzeżenie wszystkich czterech kanałów komunikacji równocześnie. Jeśli chcemy skorzystać z internetu lub telefonu, musimy pamiętać, że każdy kanał komunikacji będziemy musieli zastrzec oddzielnie. Przez internetowy formularz – adres pocztowy oraz osobno – adres email, natomiast telefonicznie – numer telefonu stacjonarnego i komórkowego do celów telemarketingowych i oddzielnie numer telefonu komórkowego, aby nie otrzymywać wiadomość sms.

Nie ma całkowitej gwarancji

Zastrzeżenie swoich danych na Liście Robinsonów nie daje nam gwarancji, że już nigdy nie otrzymamy żadnej niechcianej oferty reklamowej. Możemy mieć jedynie pewność, że nie będzie ona pochodziła od firm zrzeszonych w SMB i tych, które wyrażą chęć skorzystania z listy.

Możemy liczyć na pomoc

Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego proponuje także pomoc osobom zapisanym do Listy Robinsonów. Jeśli mimo wpisu na listę otrzymamy ofertę reklamową od firmy zrzeszonej w SMB możemy to zgłosić. Stowarzyszenie sprawdzi całą sytuację i upomni daną firmę. Pomoc możemy uzyskać również wtedy, gdy reklamę przyśle nam firma nie korzystająca z Listy Robinsonów. W tym przypadku SMB pomoże nam przygotować dokumenty i złożyć skargę w odpowiednim w miejscu – GIODO lub UOKIK.

Sprawdzony sposób

Eksperci wskazują, że podobne rozwiązania sprawdziły się w innych krajach m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Także w Polsce mamy już podobną listę. E-lista Robinsona fundacji FORCE umożliwia zastrzeżenie adresu mailowego. W odróżnieniu od listy SMB mogą z niej nieodpłatnie skorzystać wszystkie firmy, które odpowiedzialnie podchodzą do wysyłania ofert handlowych.

Szczegółowe informacje dotyczące Listy Robinsonów dostępne są na stronie www.listarobinosnow.pl.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 8-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text