Województwo mazowieckie

Czy doczekamy się świet(l)nych autostrad?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 lipiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Autostrady ze świetlnymi znakami? Bardzo możliwe i to szybciej, niż nam się wydaje. To tylko jeden z pomysłów na ułatwienie życia kierowcom i zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym, opracowywany przez Holendrów. I choć rewelacyjny, szanse na przełożenie go na polski grunt oceniłbym jako znikome, mimo wciąż polepszającej się, a jednak wciąż niezadawalającej naszej sytuacji drogowej.   

   Trzeba jasno stwierdzić, że po 1 maja 2004 roku stan dróg w Polsce znacząco się poprawił. Niewątpliwie jest to ogromna zasługa kapitału, jaki jesteśmy w stanie pozyskać z Unii Europejskiej na inwestycje drogowe. Niestety daleko nam jeszcze do państw zachodu, zwłaszcza jeżeli chodzi o autostrady. U nas szumnie nazywa się autostradą dwa pasy w jednym kierunku, gdzie na zachodzie tego typu arterie mają minimum trzy pasy. W Polsce wiele do życzenia  pozostawiają również oznaczenia dróg. I nie tylko problem ten dotyczy autostrad, ale także krajówek czy dróg wojewódzkich, a już nie wspomnę o tych z niższych kategorii utrzymania. Ale generalnie progres jest ogromny i nie ma co narzekać.

Świetny pomysł Holendrów

   W pobliżu miasta Oss w Holandii przechodzi autostrada oznaczona jako N329. Na jej 500 metrowym odcinku zastosowano projekt inteligentnej drogi. Na czym on polega? Pasy, to znaczy znaki poziome (bo taka nazwa jest prawidłowa), na tym testowym odcinku autostrady zostały pomalowane specjalnym świecącym proszkiem. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Proszek pobiera energię słoneczną, dzięki której w godzinach nocnych może oddawać światło. Czyli w prostych słowach - świecić. Czas generowania tego światła po naładowaniu to  od około 8 do 10 godzin. Do tego i tak już niezwykłego projektu jego twórcy (Studio Roosegaarde) dołączyli oznaczenia graficzne, które będą ostrzegały kierowców przed niebezpieczeństwami. Te oznaczenia mają kształt płatków śniegu. Gdy temperatura spadnie poniżej pewnej wartości, tak jak znaki poziome zaczną zwyczajnie świecić. W ten jasny sposób kierowca otrzyma informację, że droga jest śliska, więc należy zachować szczególną ostrożność.

Kolejne projekty Studia Roosegaarde

   Jakby tego było mało z tego samego studia gotowy jest już projekt na stworzenie pasów indukcyjnych, zamieszczanych wzdłuż drogi. Z ich dobrodziejstw korzystać będą mogły pojazdy hybrydowe, których kierowcy w momencie informacji o zbliżającym się rozładowaniu będą mogli najechać na pas indukcyjny i zwyczajnie podładować auto. Ciekawostką jest projekt na wykorzystanie energii geotermalnej. Czerpana energia z głębi ziemi ma na celu podgrzewanie ścieżek rowerowych i zapobieganie ich ewentualnemu oblodzeniu. Generalnie projekt ten zakłada utrzymanie ścieżek rowerowych w temperaturze plus 15 stopni przy gruncie. Oczywiście jest to duży ukłon w stronę zwolenników jednośladów, które są tak popularne w kraju tulipanów, w którym ilość rowerów znacznie przekracza liczbę mieszkańców.

   Dla mnie - kierowcy pomysły Holendrów są bardzo ciekawe, a nawet rewolucyjne. Zdaję sobie sprawę, iż większość jest na etapie projektów ale wiem też, że są one w dość zaawansowanym stadium. Oczywiście przełożenie tych pomysłów na nasze krajowe „podwórko” jest raczej nierealne. Przede wszystkim ze względu na dość spore koszty realizacji, jak i utrzymania. Po za tym przy klimacie panującym w naszym kraju nie wyobrażam sobie na skuteczne wykorzystanie tychże technologii. Choć od kilku lat zimy praktycznie nie mamy, to jednak trudno sobie wyobrazić działanie naszych służb drogowych na doprowadzenie nawierzchni do stanu poprawnego wyświetlania znaków poziomych w momencie nadejścia śnieżycy. Tak więc w Polsce prędko nie doczekamy się takiej technologii. Prędzej będziemy mieli drugiego Polaka w kosmosie, niż podświetlane autostrady. Ale pomysł rewelacyjny.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 10-7-2015

źródła: http://www.euroinfrastructure.eu/

Fotografie zaczerpnięte ze strony projektanta Studio Roosegaarde,

https://www.studioroosegaarde.net/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text