Województwo mazowieckie

Czy bursztyn to znów szansa dla Mazowsza?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4-31 maj 2015
ilustracja

Bursztyn był na Mazowszu obecny od wieków – zarówno ten nadmorski wieziony na południe Europy, jak i ten wydobywany i obrabiany na Kurpiach. Czy dziś znów wokół miodowego kamienia można zbudować handel i turystykę? O możliwościach, jakie daje Bursztynowy Szlak Greenways, będzie można porozmawiać w Puławach.

W Polsce tworzony jest rowerowy szlak bursztynowy (część europejskiego szlaku). Na terenie naszego kraju prowadzi on od Beskidu Żywieckiego po Hel. Biegnie również wzdłuż Wisły przez województwo mazowieckie. Jest to mniej więcej odtworzenie dawnych szlaków handlowych. Przed wiekami również przez Mazowsze biegła trasa, którą wieziono nadmorski bursztyn na południe Europy.

Szlaki zwane greenways to z jednej strony pomysł na dbanie o dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe, a z drugiej – sposób na podróżowanie i promocję zdrowego stylu życia – rowerowe, piesze, biegowe, rolkowe, wodne, konne, narciarstwa biegowego itp. Przy okazji greenways są impulsem do powstawania innych lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu, rozwoju turystyki przyjaznej dla środowiska i zrównoważonego transportu.

Stowarzyszenie „Greenways Polska” we współpracy z lubelskim LGD „Zielony Pierścień” i innymi fundacjami stawia na rozwój lokalnej przedsiębiorczości wokół szlaku. Pomocne będą w tym przypadku środki z PROW i PO RYBY przeznaczone na lata 2014-2020. Aby przybliżyć przedstawicielom lokalnych grup działania i lokalnych grup rybackich ideę wykorzystania potencjału bursztynowego szlaku, Greenways Polska zorganizowało w dniach 28-29 maja w Puławach (woj. lubelskie) konferencję.

Przede wszystkim spotkanie pozwoli przybliżyć ideę zielonych szlaków (greenways). Jako przykłady przedstawione zostaną polskie inicjatywy lokalne: Szlak Greenway „Naszyjnik Północy”, Podlaski Szlak Bociani oraz Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie. Będzie to okazja do zapoznania się z przedsięwzięciami typu produkty lokalne i tradycyjne, ekomuzea, wioski tematyczne, questy i ekoturystyka.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą zgłaszać się e-mailowo do 20 maja (adres: greenways.polska(at)gmail.com) lub telefonicznie: 81 50 16 140.

Więcej informacji oraz niezbędne do rejestracji formularze dostępne są na stronach: www.mazowieckie.ksow.pl i www.greenways.org.pl.

Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowa polsko-słowacko-węgierska trasa rowerowa prowadząca na terenie Polski doliną Wisły. Trasa łączy w sobie przyjazną środowisku formę podróżowania z miejscami ciekawymi historycznie, przyrodniczo i kulturowo.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 4-5-2015

Na podstawie: www.greenways.org.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text