Województwo mazowieckie

Czas w las
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 marzec-31 październik 2015
ilustracja

Wystarczą w zasadzie odpowiednie buty. Reszta – może być nawet znoszony dres. I jeszcze jedno – biegać w taki sposób, aby sprzyjać, a nie szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego warto dobiegać do lasów. A internet podpowie, w których na pewno się nie zgubimy.  

Nie każdy ma u siebie za oknem rozległy las z setką ścieżek i nie każdy ma też chęci, aby ruszyć w poszukiwaniu najbliższej zielonej przestrzeni. Czasem jednak warto.

Zapach drzew zamiast spalin, przyjemna cisza zamiast uporczywego zgiełku ulic, lekka mgła zamiast samochodowego dymu – wymieniać można w nieskończoność. Nie chodzi jednak o to, aby zniechęcić do biegania czy uprawiania innego rodzaju sportów w mieście. Chodzi o to, aby, jeśli mamy taką możliwość, wybierać to, co zdrowsze i przyjemniejsze.

Bieg po zdrowie

Dlaczego udać się do lasu? Po zdrowie. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w mieście, a drzewa wydzielają olejki eteryczne, które mają działanie bakteriobójcze. Las uspokaja i wycisza. Mogłoby się zdawać, że bieganie po leśnych ścieżkach jest dużo trudniejsze, tymczasem to twarda nawierzchnia chodników powoduje, że kolana i kręgosłup są obciążone i szybciej się męczymy.

Nie zgub się w lesie

Najlepiej wybierać oznaczone trasy, przeznaczone do spaceru lub biegu albo – jeśli w najbliższej okolicy takich nie ma – po prostu zbytnio się nie oddalać. Dla osób, które mają kłopoty z orientacją w terenie, ale też dla tych, które lubią wiedzieć gdzie obecnie się znajdują, sprawdzą się zegarki z odbiornikiem GPS albo aplikacje na smartfona. Dzięki nim możliwe jest również mierzenie czasu, prędkości, tempa czy ilości spalonych kalorii.

Znane szlaki

Na Mazowszu na szczęście jest duży wybór. W regionie siedleckim znajduje się Park Repki, a na jego trasie – m.in. 15 tablic edukacyjnych i liczne drzewa pomnikowe. Nasz Las to ścieżka położona w okolicach Pułtuska, również oznaczona i z przyrodniczymi ciekawostkami na tablicach. Do ciekawszych miejsc można zaliczyć Puszczę Mariańską (pow. żyrardowski), przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody czy na Kurpiach – Jezioro Krusko (podobno to miejsce odwiedziła kiedyś królowa Bona). Takich miejsce jest na Mazowszu więcej. Gdzie szukać?

Czaswlas.pl

Coś dla tych, którzy zanim udadzą się na trening, lubią wyznaczyć sobie cel. Czaswlas.pl – tam leśni biegacze znajdą dla siebie dużo przydatnych informacji, nie tylko o najbliższych ścieżkach czy szlakach, ale też o leśnych parkingach, miejscach biwakowych czy wiatach turystycznych.

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 8-3-2015

Źródło: Leśny Przewodnik Turystyczny Czaswlas.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text