Województwo mazowieckie

Człowieku dowiedz się!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18 luty-23 lipiec 2015
ilustracja

Czy wiesz że…. komputery też mają swoją historię?

I to jaką?! Od informatycznej starożytności do najnowocześniejszych rozwiązań IT. Co poprzedzało bezkres możliwości Internetu?  „Czy wież że…” - inaugurujemy cykl Tomasza Olszańskiego o historii i anatomii tego, co dziś wydaje się oczywistym ułatwieniem życia.   

70% populacji na świecie, w tym także w Polsce, twierdzi że potrafi posługiwać się komputerem, smartfonem czy też tabletem, zarówno w domu jak i w pracy. W XXI wieku nie wyobrażamy sobie życia w bez tego typu urządzeń. Dzięki nim jesteśmy aktywni na portalach społecznościowych, dokonujemy zakupów przez Internet, staramy się być na bieżąco z wydarzeniami na świecie jak i na naszym krajowym podwórku. Używamy ich zarówno do gier jak i do czynności zawodowych, do zabawy jak i do obsługi zaawansowanych aplikacji.Ale czy zastanawialiście się od czego tak naprawdę wszystko się zaczęło? Jak wyglądały pierwsze liczące? Kto był ich twórcą, wynalazcą?

Podróżować  w czasie

W tym artykule odbędziemy krótką podróż w przeszłość żeby przybliżyć Wam jak wyglądały pierwsze urządzenia którymi obecnie tak bardzo się zachwycamy.

Czy wiecie że już od zamierzchłych czasów ludzie starali się usprawnić sobie życie? W większości spowodowane to było swego rodzaju lenistwem gdyż dokonywanie obliczeń w różnych dziedzinach życia było bardzo czasochłonne i skomplikowane.Chińczycy, Grecy, Rzymianie czy też Japończycy korzystali z prostych urządzeń liczących już 2500 lat p.n.e. Jednak pierwszym wynalazcą maszyny liczącej zwaną Zegarem Liczącym był niemiecki matematyk i konstruktor Wilhelm Schickard. Jego maszyna z 1623 roku potrafiła dodawać, odejmować, mnożyć oraz dzielić liczby całkowite. W kolejnych wiekach tacy konstruktorzy jak Francuz Blaise Pascal czy Anglik Charles Babbbage tworzą kolejne tego typu urzadzenia, ale to w 1887 Amerykanin Herman Hollerith buduje maszynę w której wykorzystuje pierwszy na świecie nośnik informacji w postaci kart perforowanych które później przez wiele dziesięcioleci stały się uniwersalnym nośnikiem danych do obliczeń i programów coś na zasadzie obecnego w naszych czasach twardego dysku czy też dzisiejszych nośników takich jak płyty CD, DVD czy BluRay. Wprawdzie to w 1804 roku Francuz Josef Maria Jacquard wynalazł pierwszą kartę perforowaną to jednak Hollerith jako pierwszy ją opatentował i zastosował w swojej maszynie. Urządzenie Holleritha było wykorzystane do spisu powszechnego jaki był przeprowadzony w USA w 1890r. Zafascynowany swoim wynalazkiem Herman Hollerith w 1896 założył firmę pod nazwą Tabulating Machine Company które w 1924 roku przekształciła się w IBM czyli jeden z najstarszych koncernów informatycznych który przetrwał do dnia dzisiejszego.

Rozwiązać tajemnicę Enigmy

A pamiętacie z filmów czy z historii o słynnej Enigmie? Jak wiecie była to niemiecka elektromechaniczna maszyna szyfrująca, wykorzystywana w działaniach wojennych, wywiadowczych do przekazywania zaszyfrowanych informacji wyprodukowana przez niemiecką firmę Scherbius & Ritter. Pamiętacie zapewne że to Polscy kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zagalski w 1932 roku po raz pierwszy rozszyfrowali szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy.Co te maszyny mają wspólnego z komputerem? Wszystkie te urządzenia były zbudowane na systemie obliczeniowym, matematycznym tak jak współczesne komputery które działają na zasadzie systemu dwójkowego inaczej zwanego binarnego.Jednak tak na prawdę pierwszym komputerem okrzyknięto ENIAC. Po polsku Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer skonstruowany w USA w latach 1943 - 1946 przez J.P. Eckert’a i J.W. Mauchly’ego. Była to potężna maszyna która zajmowała powierzchnię około 170 m² ważąca około 30 ton i zużywająca około 160 kW mocy. Zbudowany  był z około 18000 lamp elektronowych, 7200 diod krystalicznych czyli tak zwanych prostowników półprzewodnikowych, 1500 przekaźników, 70000 oporników, 10000 kondensatorów i 1500 ręcznych przełączników. Jego wentylację stanowiły dwa potężne silniki Chryslera o mocy 34 Koni Mechanicznych każdy. Szybkość pracy tego kombajnu wynosiła 5000 dodawań oraz od 50 do 360 dzieleń na sekundę przy częstotliwości zegarowej 100 kHz. Dużą wadą tego molocha był bardzo duży pobór mocy potrzebny do nagrzania się lamp elektronowych przez co nie mógł on zbyt długo pracować gdyż w momencie jak go uruchamiano w całym mieście Filadelfia przygasały światła. Wykorzystywany był w wojsku amerykańskim do obliczania tablic balistycznych oraz w pracach nad bombą wodorową, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych a także do badań nad promieniowaniem kosmicznym.

Zmieścić kombajn w mieszkaniu

Wyobrażacie sobie taki "komputerek" w swoim mieszkaniu lub domu zamiast popularnego laptopa czy notebooka? Nie ukrywam że byłoby to trudne… posiadać takie urządzenie w swoim domu.Ciekawostką w tym wszystkim jest to że w październiku 1973 roku Sąd Federalny w USA po wieloletnim procesie pozbawił wynalazców ENIAC miana pierwszeństwa wynalazcy komputera elektronicznego na rzecz Johna Vincenta Atanasoffa twórcy urządzenia o nazwie ABC (Atanasoff-Berry Computer) na którego technologii opierali się twórcy ENIAC. Nie zmienia to jednak faktu że pierwszy komputer miał ogromne gabaryty przez co dla nas użytkowników którzy korzystają z tego typu urządzeń w znacznie zminiaturyzowanej wersji i bardziej zaawansowanej technologicznie jest czymś niewyobrażalnym.

A jak wyglądały pierwsze komputery w Polsce? To już temat na kolejną historię.

 

Tomasz Olszański

FOT. źródło: https://www.flickr.com/photos/dennissylvesterhurd/6931939010

Marek Łuszczyna 18-2-2015

TOMASZ OLSZAŃSKI

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text