Województwo mazowieckie

Cyfrowa i nowoczesna
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 6 lipiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Jak w dwóch słowach scharakteryzować można gminę na miarę XXI wieku? Cyfrowa i nowoczesna. Taka już niebawem będzie gmina Rząśnik. A wszystko dzięki realizacji, współfinansowanego ze środków unijnych, programu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w gminie Rząśnik”.

Internet i wiedza

Uczestniczący w projekcie mieszkańcy gminy Rząśnik otrzymają bezpłatny dostęp do Internetu na najbliższe pięć lat. Dodatkowo wezmą udział w specjalnych szkoleniach z obsługi komputera oraz Internetu, dostaną bezpłatne podręczniki do nauki, materiały szkoleniowe oraz nośniki danych. W ramach programu bezpłatny dostęp do Internetu będzie miało także pięć szkół zlokalizowanych na terenie gminy. Operator zapewni dostęp do światłowodowego Internetu z szybkością transmisji danych wynoszącą co najmniej 2 Mb/s. Tam, gdzie ze względów technicznych nie będzie to możliwe, udostępniony zostanie sygnał dźwiękowy.

Dla mieszkańców

W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy gminy Rząśnik, którzy spełniają kilka kryteriów – mają niskie dochody, są niepełnosprawni, prowadzą rodzinę zastępczą, są samotnymi rodzicami, skończyli 50 lat, a także dzieci i młodzież z bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Pierwsi chętni już są

Do tej pory umowy z gminą podpisało już ok. 600 gospodarstw domowych. Nadal są miejsca dla blisko 100 kolejnych. Władze gminy zachęcają do udziału w projekcie. Uczestnicy zyskują możliwość pięcioletniego bezpłatnego korzystania z zasobów Internetu – wiedzy oraz rozrywki. W sieci można także poszukiwać pracy, prowadzić własny biznes, załatwić sprawy urzędowe, a także komunikować się z innymi za pośrednictwem portali społecznościowych. To także duża ulga dla domowego budżetu – udział w projekcie pozwoli rodzinom zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie.

Internet już we wrześniu

W ramach projektu w gminie Rząśnik trwa budowa hybrydowej szerokopasmowej sieci Internetowej wraz z przyłączami do domów uczestników programu. Powstaną także dwie serwerownie w Rząśniku i Ochudnie. Pierwsze przyłącza montowane będą już na przełomie lipca i sierpnia, a bezpłatny dostęp do sieci mieszkańcy będą mieli już we wrześniu. Cały projekt ma być rozliczony do końca roku. Sieć będzie własnością gminy, która będzie odpowiadała także za naprawę ewentualnych awarii systemu.

Projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w gminie Rząśnik” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – elnclusion”. 85 proc. środków na realizację zadania pochodzi z funduszy unijnych, a 25 proc. ze środków rządowych.

Wszystkich informacji dotyczących projektu oraz kryteriów, które trzeba spełniać udzielają pracowni Urzędu Gminy Rząśnik, pod numerem telefonu 22 592 92 60 lub na miejscu w urzędzie przy ul. Jesionowej 3.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 6-7-2015

Źródło: www.rzasnik.pl oraz www.rzasnik.komart.eu.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text