Województwo mazowieckie

Coraz mniej czasu na złożenie wniosków
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Już 15 czerwca upływa podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i w tym dniu pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą pracować do ostatniego interesanta. Dotychczas wniosku nie złożył jeszcze szacunkowo co piąty uprawniony. Biura powiatowe ARiMR spodziewają się szturmu interesantów w ostatnich dniach składania wniosków.

   W ostatnich dniach wnioski będzie przyjmować pełna obsada pracowników, a w czwartek i piątek wydłużone zostaną godziny pracy biur powiatowych Agencji (od 7.30 do 20.00). Będzie można je składać również w najbliższą sobotę 13 czerwca (od 7.30 do 15.30).
   Ci, którzy nie wypełnili jeszcze wniosku i mają z tym problem mogą skorzystać z pomocy doradców rolnych, którzy są obecni w biurze Agencji. Ale trzeba pamiętać, że w ostatnich dniach i u nich mogą tworzyć się kolejki, dlatego rolnicy, którzy potrzebują pomocy doradców niech nie czekają na ostatnią chwilę.
   Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać jeszcze do 10 lipca, ale wówczas za każdy dzień zwłoki odejmowany jest jeden procent należnych płatności. Średnia płatność obszarowa to około 243 euro za hektar. Ale najbardziej aktywni gospodarze, którzy w swoim gospodarstwie utrzymują zwierzęta i mają różnorodną produkcję rolną, mogą otrzymać ponad dwa razy więcej (500 euro do hektara).

   Od 2015 roku nastąpiły zmiany w zasadach przyznawania płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność za zazielenienie, którą otrzymują wszyscy rolnicy. Właściciele gruntów powyżej 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha mają obowiązek zachowania obszarów proekologicznych.

   Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Jej wysokość wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie około 180 euro za hektar. Nowym rodzajem dopłaty, wprowadzonym od 2015 r. jest płatność dla młodych rolników. Płatność przeznaczona jest dla osób, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i w dniu złożenia wniosku po raz pierwszy, nie przekroczyły 40 lat. Z tytułu tej płatności rolnik może dodatkowo dostać 60 euro do hektara. Dopłata ta może być przyznawana maksymalnie przez 5 lat, do powierzchni nieprzekraczającej 50 hektarów.

   Kolejnym rodzajem wsparcia jest tzw. płatność dodatkowa i przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunty o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Stawka płatności wynosi 40 euro za hektar.
W ramach dopłat bezpośrednich rolnik będzie mógł także otrzymać tzw. płatności związane z produkcją rolną. Przyznawane one będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy i tym, którzy zajmują się produkcją roślinną: uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności uzależniona jest od rodzaju produkcji.

   W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczone jest około 3,5 mld euro i prawdopodobnie ubiegać się o nie będzie około 1 mln 350 tys. rolników.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 8-6-2015

Źródło: Informacje ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text