Województwo mazowieckie

Co znaczą tajemnicze JOW-y…
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 maj-30 listopad 2015
ilustracja

Co znaczą tajemnicze JOW-y…

Po raz pierwszy głosowaliśmy w jednomandatowych okręgach wyborczych w 2011 r. w wyborach parlamentarnych do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w 2014 r. w wyborach samorządowych do rad gmin (poza miastami na prawach powiatu). Jednomandatowa ordynacja wyborcza oznacza, że każda gmina została podzielona na dokładnie tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych, np., jeśli w gminie jest wybieranych 10 radnych, to gmina zostaje podzielona na dokładnie10 okręgów wyborczych. W każdym z nich zarejestrowane komitety wyborcze zgłaszają po jednym kandydacie. Dalej prostą metodą większościową wyborcy głosują na wytypowanego kandydata. Mandat uzyskuje ten pretendent, który uzyska największą liczbę głosów. Decydują wyłącznie głosy pozyskane przez kandydatów z konkretnych okręgów. Głosy oddane na inne komitety przestają mieć znaczenie tzw. głosy stracone.

Jak pokazały wybory samorządowe JOW-y wprowadziły sporo zmian. Zwiększyła się liczba lokalnych komitetów bliższych mieszkańcom, niezależnych od partii politycznych. Zwiększyła się liczba kobiet wśród kandydatów na listach. Nowy system jednak troszkę sztucznie podzielił na bardzo małe okręgi najmniejsze gminy. Liczyły one bowiem często zaledwie po kilkudziesięciu wyborców. W sytuacji, gdy liczba ludności znacząco się zmienia, granice podziału okręgów trzeba przesuwać.

Warto podkreślić, iż nadal w 65 miastach na prawach powiatu, obowiązuje system proporcjonalny czyli wyliczoną liczbę mandatów otrzymują te komitety, które dostaną minimum 5% głosów poparcia w wyborach.

Jednomandatowe okręgi wyborcze są stosowane na całym globie i obowiązują w takich krajach, jak: Francja, Kanada, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia, Australia.

AgaP

a.plaskota@mazowszanie.eu 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text