Województwo mazowieckie

Co się dzieje z pszczołami?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-8 lipiec 2015
ilustracja

Od wielu miesięcy alarmowani jesteśmy o groźnym dla nas, masowym wymieraniu pszczół, które w szybkim tempie giną nawet całymi rodzinami. Mając świadomość tego, że dzięki pszczołom możemy spożywać warzywa, owoce , czy zioła, powinniśmy zadbać o to, by (zamiast mniej) było ich coraz więcej.

    W Polsce żyje około 470 gatunków dziko żyjących pszczół i trzmieli, z czego niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Blisko 80% wszystkich gatunków roślin to rośliny owadopylne, dlatego pszczoły samotnice, trzmiele i inne owady np. osy, motyle i muchówki pracują od świtu do nocy zapylając kwiaty.

Wymieranie pszczół

    Zjawisko wymierania pszczół spowodowane jest przez wiele czynników, między innymi przez powszechne stosowanie środków ochrony roślin, żywienie pszczół na monokulturach, oraz groźne choroby przyniesione przez gatunki pszczół występujących w innych rejonach świata. Groźną chorobą przewodu pokarmowego pszczół jest Nosema, powoduje ona słabnięcie i ginięcie całych rodzin pszczelich, często jeszcze przed zima. Bardzo szkodliwe roztocza z rodzaju Varroa są także wektorami groźnych dla tych owadów wirusów.

    Przez tysiące lat pszczoły musiały się dostosowywać do zmian klimatu, lokalnych katastrof przyrodniczych, a mimo to przetrwały. Jednak w ostatnich czasach ingerencja chemiczna człowieka w środowisko naturalne jest zbyt duża. Owady zapylające nie są w stanie przystosować się do tak silnej presji o szerokim spektrum działania. Największe obawy u pszczelarzy budzi stosowanie coraz większej ilości insektycydów z grupy neonikotynoidów. Nawet niewielkie ilości preparatów opartych na neonikotynoidach, szkodzi pszczołom. Inną przyczyną ginięcia pszczół jest zubożenie gatunkowe roślin pyłkodajnych i nektarodajnych oraz umieszczanie uli na monokulturach. Dotyczy to dużych plantacji np. gryki lub rzepaku, skutkiem czego jest brak zróżnicowanego pożywienia dla owadów i w efekcie ginięcie rodzin pszczelich. 

Praktyki pszczelarskie

    Aby uniknąć osłabienia gatunku, należy zapewnić pszczołom urozmaicony nektar i pyłek. W wielu przypadkach wymieranie pszczół jest spowodowane zatruciem środkami ochrony roślin używanymi w sadach i na polach. Do dobrych praktyk w produkcji pszczelarskiej należy zaliczyć utrzymywanie silnych zdrowych rodzin i likwidację rodzin słabych i chorych na wzór naturalnej selekcji. Należy też regularnie (co 2 lata) wymieniać matki pszczele na młode i zdrowe.Ważne jest przestrzeganie zasad higieny w produkcji pszczelarskiej. W pasiece dbamy o higienę poprzez częstą wymianę plastrów na świeże, regularną dezynfekcję uli i sprzętu pasiecznego, kupowanie kwalifikowanej węzy. W przypadku uli, w których wyginęła lub choruje cała rodzina, należy spalić lub zakopać ramki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapobieganie chorobie warrozy, która dziesiątkuje pszczoły. Do leczenia pszczół stosujemy leki zarejestrowane w Polsce. Nie należy stosować niedopuszczonych domowych środków ochrony roślin np. ogrodowych akarycydów na roztocza, które w ciemnym ulu rozkładają się dłużej niż na słońcu i nie wiemy, jakie ich pozostałości mogą znajdować się w miodzie. Nie można też zapominać o przestrzeganiu okresu karencji w przypadku stosowania leków u pszczół, aby ich pozostałości nie znalazły się w miodzie lub innych produktach pszczelich. Dobrze jest zapewnić pszczołom warunki zbliżone do warunków naturalnych.

Świadomość wagi ochrony pszczół

    Mając świadomość tego, jak pożytecznymi stworzeniami są pszczoły, rolnik nie opryska kwitnących, miododajnych plantacji w ciągu dnia. Świadomie na zabieg ten wybierze porę wieczorną, kiedy to owady kończą dzienny lot po wziątek. Sadownicy doceniając wartość owadów zapylających, zaczynają kupować ule z trzmielami. Pojawiają się też hodowle pszczoły murarki. W rodzinach pszczoły mają największy wpływ na jakość owoców i wysokość plonowania. Różne badania naukowe dowodzą, że obecność pszczół w pobliżu uprawy powoduje zwiększenie plonu nawet o 30 proc. i wpływa na jego jakość. Także im więcej pszczół, tym więcej równych, kształtnych owoców Jeżeli przeliczymy to na zysk, to zamiast 50 ton jabłek z 1 hektara możemy uzyskać 60 ton owoców lepszej jakości, uzyskanych praktycznie bez żadnego, obciążającego budżet nakładu. Cebula, marchew, ogórek, gryka, czy słonecznik oraz wiele, wiele innych roślin i owoców – to od owadów zapylających zależy wysokość ich plonów. Jednak świadomość wagi ochrony pszczół poprawia się w społeczeństwie nadal w zbyt małym tempie.    

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 8-6-2015

Źródło: http://www.greenpeace.org/poland/pl/co-robimy/Chronimy-pszczoly/

Zdjęcie: http://pixabay.com/pl/pszczoły-miodne-ula-miód-pszczoły-326337/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text