Województwo mazowieckie

Co robić, gdy zobaczysz potrącone zwierzę?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11-30 czerwiec 2015
ilustracja

Wakacyjne miesiące to wzmożony okres wyjazdów. Przez zwiększoną liczbę podróżujących  ginie na drogach więcej zwierząt niż zazwyczaj. Obok psów i kotów ofiarami stają się także dzikie zwierzęta. Po potrąceniu nierzadko zdarza się, że zwierzę cierpi przez długie godziny oczekując na nieuniknione, gdyż sprawcy lekceważą fakt, że należałoby mu pomóc.

   W przypadku, gdy potrącimy zwierzę samochodem sprawa jest dość oczywista. Według art. 25 ustawy o ochronie zwierząt, kierowca, który potrącił zwierzę, musi w miarę możliwości zapewnić mu pomoc lub zawiadomić służby, o których mówi art. 33 ust. 3. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara aresztu lub grzywny w wysokości do 5000 zł. Ustawodawca jasno określa, że kierowca jest zobowiązany do pomocy zwierzęciu, niedokonanie tych czynności wiąże się z surową sankcją. Problem zaczyna się, gdy widzimy ranne zwierzę uderzone przez kogoś innego. Warto wystrzegać się myślenia, że ktoś inny pomoże, że to nas nie dotyczy i są inni odpowiedzialni za pomoc w takich przypadkach. Zrzucanie problemu na innego uczestnika ruchu skończy się prawdopodobnie śmiercią zwierzęcia w męczarniach.

   Gdy zauważysz potrącone zwierzę zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu, by nie powodować zagrożenia na drodze. Oceń stań ofiary, sprawdź czy oddycha i czy nie widać obrażeń na jej ciele. W przypadku dzikich zwierząt trzeba zachować ostrożność, gdyż nie są przyzwyczajone do widoku człowieka i prawdopodobnie będą próbowały uciekać lub bronić się przed zbliżeniem do siebie. Jeśli się boisz, ponieważ wydaje ci się, że zwierzę może być niebezpieczne, nie ryzykuj, zadzwoń po pomoc do straży miejskiej, straży gminnej lub zarządu dróg wojewódzkich.

   W przypadku nieprzytomnego psa czy kota, po sprawdzeniu czy oddycha postaraj się przenieść zwierzę na twardą powierzchnię (deska lub karton) i zabierz do samochodu. W przypadku, gdy krwawi postaraj się zatamować krwotok wyposażeniem apteczki. Następnie zadzwoń do służb i oczekuj na pomoc.

   Jeśli pies lub kot jest wciąż przytomny, postaraj się zatrzymać zwierzaka do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Zwierzęta uspakajają się, gdy zarzucimy na nie koc lub inną płachtę materiału, tym samym zasłaniając widok. Jednak jeśli nie jesteś pewien reakcji, lepiej nie ryzykuj pogryzienia. Każda gmina lub miasto ma podpisaną umowę z weterynarzem, który nieodpłatnie dla nas zobowiązany jest do udzielenia pomocy potrąconym zwierzętom. Jeśli nie chcesz czekać na pomoc i możesz samemu przewieść zwierzę do placówki, wystarczy, że zadzwonisz do straży miejskiej lub gminnej i zapytasz o adres lecznicy. Po tych działaniach przyszłość zwierzaka jest w rękach specjalisty. Jeśli jednak zechcesz zaadoptować ofiarę wypadku, kontaktuj się z weterynarzem, gdy stan zwierzaka się poprawi. Udzielenie pierwszej pomocy nie wiąże się oczywiście z żadnym obowiązkiem adopcji. Uratowane przez ciebie zwierzę trafi po rekonwalescencji do  schroniska.

   W większości przypadku potrącone zwierzę da się uratować, wystarczy odrobina dobrej woli i chęć pomocy. Warto pomagać także zwierzęcym ofiarom drogowym, to dowód prawdziwego człowieczeństwa dla mniejszych i słabszych. Nawet jeśli zwierzę jest konające, weterynarz ma obowiązek pomóc mu odejść bez bólu i cierpienia.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 11-6-2015

http://zaginaldom.pl/porady/co-robic-gdy-widzimy-ranne-zwierze/

http://ulicaekologiczna.pl/tematy-dnia/uwaga-co-robic-gdy-zobaczysz-potracone-zwierze/#.VXbWk5jvvow.facebook

zdjęcie: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text