Województwo mazowieckie

Co nowego w prawie pracy?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12-30 kwiecień 2015
ilustracja

Przywykliśmy do istniejących w Prawie pracy paragrafów, jednakże, jak każde prawo, także i to podlega ciągłym zmianom. W 2015 roku takie zmiany również będą miały miejsce.

   „Prawo pracy to gałąź prawa obejmująca ogół regulacji w zakresie stosunku pracy pracownika i pracodawcy, jako jego stron oraz regulacji dotyczących organizacji pracodawców i pracowników, układów i sporów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i dialogu w zbiorowych stosunkach pracy”. Prawo pracy to jednak coś więcej niż sucha definicja, więcej niż sterta paragrafów i ustępów. To ostatni bastion obrony przed wyzyskiem, patrząc od strony pracownika lub przed nieuczciwymi leserami, patrząc od strony pracodawcy. Znajomość jego zapisów na pewno uchroni pospolitego człowieka przed oszustwem i wykorzystywaniem. Jednakże jeśli ostatni raz sięgaliście do niego po poradę w 2014 roku, warto abyście przygotowali się na wprowadzone lub przewidywane do wprowadzenia zmiany.

   Dotychczas obowiązywała reguła, że umowę na czas określony można przedłużać wielokrotnie, o ile między zakończeniem obecnej, a zawarciem nowej umowy minął miesiąc. Ma się to zmienić i już po 2 latach i 9 miesiącach pracodawca będzie musiał podpisać z podwładnym umowę na czas nieokreślony. Zlikwiduje to lukę w przepisach, która pozwalała na ciągnięcie zatrudnienia na gorszych warunkach, niemalże w nieskończoność.

   Zmiany mają dotknąć również umów zawieranych na okres próbny. Tego typu umowy zawierane miałyby być na 6 miesięcy, a nie jak dotychczas na 3 miesiące. Ma to posłużyć rzeczywistemu sprawdzeniu umiejętności pracownika, co nie jest możliwe przy obecnie funkcjonującym rozwiązaniu. Dodatkowo pracownicy poszukujący nowych wyzwań bądź zwyczajnie – pracy, mogą być bardziej chętni do przeprowadzki, jeśli będą mieli zapewnioną ją na dłuższy okres.

   W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polska musi dostosować do jej wymogów reguły dotyczące wypowiedzeń. Otóż dwa tygodnie wypowiedzenia będą obowiązywały pracowników zatrudnionych poniżej dwunastu miesięcy, miesiąc przy zatrudnieniu powyżej dwunastu miesięcy i dwa miesiące przy zatrudnieniu dłuższym, niż 36 miesięcy. Przepisy dotyczące umowy na czas nieokreślony również mają zostać przystosowane do powyższych zasad. Zniesione zostało wykonywanie badań medycyny pracy, jeśli zmieniasz pracodawcę, a masz je nadal ważne. Warunek! Musisz podjąć kolejną pracę w terminie do trzydziestu dni. Ważny jest także przywilej, że jeśli dzień świąteczny wypada w sobotę, to należy Ci się dzień wolny. Nie daj się oszukać i pilnuj swoich praw do wypoczynku! Pamiętaj też, że w tym roku wzrosła pensja minimalna, więc jeśli Twoje zarobki są poniżej tego poziomu, szef ma obowiązek dać Ci podwyżkę.

   Prawo pracy nie zmienia się z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, wymagający szeregu konsultacji społecznych, prawnych i branżowych. Wciąż powiększająca się w naszym kraju „szara strefa”, zmusza ustawodawcę do poszukiwania środków do usystematyzowania i usprawnienia Kodeksu Pracy. Zadanie to nie jest łatwe. Dogodzić trzeba dwóm przeciwstawnym grupom interesu, reprezentowanym przez armię lobbystów. Nikt nie chce się ugiąć, czy iść na ustępstwa. Propozycje muszą być wyważone niczym arystotelejski „złoty środek”. Mimo tego, że nowości w regulacjach dotyczących prawa pracy pojawiają się raczej rzadko, warto śledzić na bieżąco planowane poprawki. W końcu może się okazać, że nie ma potrzeby emigrować lub szukać nowego zatrudnienia, skoro w niedługim okresie czasu, zaimplementowane zostaną rozwiązania, które spowodują, że pracodawca nie będzie miał wyjścia i przystanie na żądania pracownika. Sytuacja na tyle cenna, bo rzadka. Może czas, żeby szefowie zaczęli zdawać sobie sprawę, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik. A dobrze wiemy, że w relacjach pracodawca-pracownik, „góra” pozostaje w górze.

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 12-4-2015

Cyt.  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_pracy

Fot. Marcin Groszewski

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text