Województwo mazowieckie

Co Pentagon ma wspólnego z internetem?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 marzec-10 kwiecień 2015
ilustracja

Jak doszło do stworzenia globalnej sieci? Jakie wydarzenia spowodowały powstanie internetu? Czy to odkrycie miało kolosalny wpływ na losy świata? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w artykule:

Czy wiesz, że...to Pentagon doprowadził do powstania internetu?

   Są lata sześćdziesiąte XX w. Czas zimnej wojny. Świat staje przed konfliktem zbrojnym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a Związkiem Radzieckim. Zagrożenie wojną nuklearną jest jak najbardziej realne. Wtedy to Departament Sprawiedliwości USA podejmuje bardzo ważną decyzję. Decyzję, która na zawsze zmieni oblicze świata, oraz całej ludzkości.

   Tak zapewne zacząłby swój reportaż znany publicysta i dziennikarz Bogusław Wołoszański. Ale w tym artykule nie będę pisał o żadnych konfliktach zbrojnych, tylko o początkach internetu. A dlaczego taki wstęp? Otóż wszystkie wspomniane wydarzenia mają wpływ ma powstanie tak przez nas uwielbianej, globalnej sieci.

   Co to jest ten internet? Różne encyklopedie podają minimalnie różniące się od siebie definicje. A tak zwyczajnie, jest to jedna globalna sieć, łącząca ogromną liczbę lokalnych sieci oraz indywidualnych komputerów w gigantyczną pajęczynę o nieograniczonym dostępie, otwartą na wszystkich użytkowników.

Zaczęło się tak…

   W latach sześćdziesiątych XX wieku Pentagon zlecił naukowcom z agencji ARPA (Advanced Research Projects Agency) opracowanie sieci komunikacyjnej dla wojska, zdolnej do przetrwania ataku nuklearnego na wypadek wybuchu III wojny światowej. Jej cel miał być prosty. W momencie jakiegokolwiek ataku czy próby uszkodzenia, sieć miała być nadal czynna i sprawna. Powinna być tak skonstruowana, żeby nie posiadała żadnej nadrzędnej centralki, której ewentualne wyeliminowanie sprawiłoby odcięcie od sieci. Czyli niech się pali, niech się wali, a sieć musi działać. Taki system podjęli się opracować naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles pod koniec 1969 roku. Tak powstała sieć „Arpanet”, która początkowo łączyła cztery komputery w czterech centrach akademickich w USA.

   Po raz pierwszy „Arpanet” został zaprezentowany pod koniec 1972 na Międzynarodowej Konferencji Łączności Komputerowej w Waszyngtonie, gdzie odniósł spory sukces. Natomiast rok później do sieci zostają przyłączone dwa komputery spoza USA, jeden z Wielkiej Brytanii i jeden z Norwegii. Były to początki rozprzestrzenienia sieci poza Stany Zjednoczone. I są to początki globalnego internetu, choć wówczas jeszcze takiej jego nazwy nie używano.

Kiedy internet stał się internetem?

   W styczniu 1983 roku doktor informatyki Jon Postel dokonuje zmiany z dotychczas używanego protokołu NCP (Network Control Protocol) na protokół TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) w sieci „Arpanet”. Spowodowane było to tym, że NCP był mało rozwojowy i należało zastąpić go czymś dynamiczniejszym, jak właśnie TCP/IP, który to obowiązuje do dnia dzisiejszego. Data ta uznawana jest na świecie za początek internetu. W tym samym roku dokonano podziału sieci na wojskową o nazwie „Milnet” i cywilną, nazywaną dalej „Arpanetem”.

   Ten sam Jon Postel w latach 1982 -1983 tworzy system DNS, który polega na powiązaniu adresów IP komputerów z nazwami internetowych stron. W tym czasie do sieci podłączonych jest około 2000 komputerów. To właśnie od tego okresu rozpoczyna się bardzo dynamiczny rozwój internetu.

Szybki rozwój

   Dalsze lata poszły jak po maśle. Rok 1988 - powstaje pierwszy komunikator internetowy IRC. W 1989 roku powstaje sieć dokumentów o nazwie WWW (World Wide Web). A w 1990 roku powstają pierwsze strony pisane w tak zwanym języku HTML.Rok 1990 to koniec ery „Arpanetu”. Jego miejsce zajmuje duża liczba sieci tworzących internet.

   W 1993 roku brytyjski fizyk i programista, inżynier Tim Berners Lee tworzy pierwszą graficzną wyszukiwarkę stron WWW pod nazwą "Mosaic". Dwa lata później, na jej bazie powstaje obecnie powszechnie używana Internet Explorer. Rok 1994 to powstanie portalu Yahoo oraz Netscape Navigator i Opera.

   I wreszcie nadszedł rok 1998. Panowie Larry Page i Siergiej Brin, absolwenci Uniwersytetu Stanforda, w garażu tworzą wyszukiwarkę o nazwie Googol. Googol oznacza liczbę 10 do setnej potęgi. Jednak przy rejestracji patentu panowie pomyłkowo podali nazwę Google i tak już zostało. Dziś wiemy, czym jest firma Google i jakie narzędzia nam oferuje. Ich sztandarowe produkty internetowe to Google Maps, Gmail, Google+ oraz system operacyjny Android Google.

Pierwsze próby z internetem w Polsce

   Niektóre źródła podają, że rok 1991 uważany jest jako rok ważny dla Polski w erze internetowej globalizacji, ponieważ dokonano wówczas pierwszego połączenia Uniwersytetu Warszawskiego z Kopenhagą. Inne źródła podają, że tego połączenia dokonano w 1990 roku. A muszę się przyznać, że dokopałem sie do informacji, iż pierwszego w Polsce połączenia dokonano w 1990 roku z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. I w sumie tu już zgłupiałem. Ale bądź co bądź, pierwsze polskie próby połączenia miały miejsce, mniej więcej w latach 1990-1991.Po ponad dwudziestu latach próby połączenia z internetem nie stanowią już wielkiego problemu, a tym bardziej, nie są wyjątkowym wydarzeniem.

   We wrześniu 2014 roku Forbes przy współpracy ze Statista wyliczył, że 40% populacji na świecie korzysta z internetu. Czterdzieści procent, to około trzech miliardów osób, a ta liczba stale rośnie.

 

Tomasz Olszański 

t.orzelowski@mazowszanie.eu 4-3-2015

Źródła tekstu:

http://pclab.pl

http://www.kopernik.org.pl/

P. Piasecki, Historia Internetu w pigułce, „Profil” nr. 9(76)/1999

Narodziny Internetu, PC World Computer, Nr. 1/2000

 

Źródła zdjęć:

https://www.flickr.com/photos/34339147@N03/3302515691/

https://www.flickr.com/photos/itupictures/16660731651/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text