Województwo mazowieckie

Cmentarz Żydowski w Żurominie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 marzec 2015-22 styczeń 2016
ilustracja

Przed wojną na Mazowszu mieszkało 600 tys. Żydów. W wielu miejscowościach stanowili oni ponad połowę mieszkańców. Do dziś znaleźć można liczne ślady ich życia – synagogi i cmentarze. Po latach zapomnienia wiele z nich odzyskuje dawny blask. 

Cmentarz żydowski (kirkut) w Żurominie znajduje się przy ul. Stefana Żeromskiego. Trudno ustalić dokładną datę jego powstania. Przypuszczalnie mogło to nastąpić około 1843 r., kiedy to Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zezwoliła na ukonstytuowanie się samodzielnej gminy wyznaniowej. Przed tą datą pochówek zmarłych odbywał się na cmentarzu w Kuczborku. Pewne jest, że kirkut w Żurominie funkcjonował pod koniec XIX wieku, ponieważ zachowały się dokumenty dotyczące grodzenia obecnie istniejącego cmentarza.

W wyniku II wojny światowej cmentarz został zrównany z ziemią. W czasach powojennych pozostał zapomniany. Dopiero w 2009 r., dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, Żydów wywodzących się z Żuromina oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, ruszyły prace zmierzające do przywrócenia godności tego miejsca. Kirkut został ogrodzony i uporządkowany. W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskich, między innymi 88-letni Szlomo Icek Plotka, przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Warszawie i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa oraz mieszkańcy miejscowości.

14 kwietnia 2011 r. na cmentarzu miała miejsce uroczystość odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych, na których wymieniono nazwiska rodzin żydowskich mieszkających w Żurominie przed wojną.

 

l.welenc@mazowszanie.eu 14-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text