Województwo mazowieckie

Choinka jako symbol Bożego Narodzenia
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Tradycja choinek pojawiła się w XVI wieku w Alzacji, czyli na pograniczu Niemiec i Francji. Tam dekorowano je jabłkami i miały nawiązywać do rajskiego drzewa. Następnie za sprawą Marcina Lutra rozpowszechniły się w protestanckich Niemczech. Później kościół katolicki przejął ten obyczaj upowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. Do Polski choinkę przywiedli niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo była popularna tylko w miastach, później dotarła również na wieś, skąd wyparła tradycyjną bożonarodzeniową ozdobę, jaką była zawieszana pod sufitem lub na drzwiach wejściowych jemioła.


Dawniej tradycyjnymi ozdobami choinek były pierniki, orzechy, rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonane ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, słomy czy traw. Na wierzchołku choinki umieszczano gwiazdę betlejemską, która miała pomagać w powrocie do domu z dalekich stron. Każda z ozdób choinkowych wyrażała jakąś symbolikę. Oświetlenie wskazywało na Chrystusa jako na światło życia. Orzechy zawijane w sreberka miały nieść dobrobyt i siłę, jabłka zapewnić zdrowie i urodę, anioły miały opiekować się domem, dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia. W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, tradycję stanowią też umieszczane pod choinką prezenty.


Najpopularniejsze choinki to 4 gatunki drzew iglastych: świerk pospolity, świerk kłujący, jodła kaukaska i sosna pospolita.

Najbardziej popularną choinką ze względu na wielowiekową tradycję jest świerk pospolity. Korona jego jest stożkowata, gałęzie krótkie. Igły są czterokanciaste, ostro zakończone, krótkie bo mające tylko 1 – 2 cm długości, o barwie zielonej do ciemnozielonej. Świerk ten gubi igły od chwili przyniesienia go do domu i po 1 do 3 tygodni zrzuca je wszystkie.

Świerk kłujący ma regularną stożkowatą koronę. Gałęzie jego są sztywne, ustawione w stosunku do pnia pod kątem prostym. Igły mają długość 2–3 cm, barwę od sinozielonej do srebrzystej i są bardzo ostro zakończone (kłujące!). Igły utrzymują się na gałęziach przez kilka tygodni. Świerki są drzewkami najtańszymi, lecz też najmniej trwałymi. Zaletą ich jest intensywny żywiczny zapach.


Jodła kaukaska ma bardzo regularną, stożkowatą koronę. Jej gałęzie są sztywne i bardzo gęste. Igły mają długość 2–4 cm, są błyszczące, na końcach zaokrąglone. Igły nie opadają, lecz usychają na gałęzi. Jodła może wytrzymać w mieszkaniu nawet dwa miesiące. Wadą jej jest brak zapachu oraz wysoka cena. Jest to najdroższa choinka.


Sosna pospolita ma rzadką, szeroko stożkowata koronę i bardzo sztywne gałęzie. Igły jej są długie, bo mają od 8 do 10 cm, są zgięte, zaostrzone, o barwie od jasnozielonej do szarozielonej. Igły długo utrzymują się na gałęziach. Sosna charakteryzuje się bardzo intensywnym, balsamicznym zapachem.
Aby choinki były ozdobą przez kilka tygodni trzeba je odpowiednio pielęgnować. Przed wniesieniem do domu drzewko powinno być umieszczone w chłodnym pomieszczeniu (poniżej 20 stopni C) na okres około godziny. Następnie jeżeli choinka ma stać w stojaku wypełnionym wodą to przed wstawieniem należy skrócić jej pień o około 3 cm, a następnie umieścić drzewko w pojemniku z ciepłą wodą. Do podlewania trzeba również używać letniej wody. Poza tym choinka nie powinna stać blisko kaloryfera.  Ilość i ciężar ozdób powinna być dostosowana do wielkości drzewka i grubości jego gałęzi.


Konkurencją dla choinek mogą być inne świąteczne rośliny. Należy do nich poinsecja czyli gwiazda betlejemska lub inaczej wilczomlecz piękny. Charakterystyczną cechą tej rośliny są kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy. Mogą one mieć barwę czerwoną, różową, żółtą lub kremową. Poinsecja jest obecnie najpopularniejszą rośliną doniczkową na dekoracje świąteczne. Bardzo ozdobną rośliną jest też kaktus bożonarodzeniowy inaczej grudnik lub filokaktus. Kaktus ten kwitnie od grudnia przez dwa miesiące. Kwiaty ma w różnych kolorach: białe, różowe, czerwone, purpurowe i fioletowe. Ozdobne, świąteczne wieńce można wykonać z gałęzi ostrokrzewu kolczastego, który jest krzewem liściastym o błyszczących liściach i pięknych błyszczących czerwonych owocach. Ciekawe stroiki można też zrobić z doniczkowych iglaków miniaturowych, takich jak cyprys, jałowiec czy świerk Conica, które mogą zastąpić choinkę.

AD

Aleksandra Dębska 14-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text