Województwo mazowieckie

Chipsy wyproszone ze szkół
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Z półek sklepików szkolnych zniknie śmieciowe jedzenie – m.in. chipsy, batony czy słodkie napoje. Być może dzięki temu niektórym dzieciom znów zasmakuje w szkole kanapka i herbata. Od 1 września br. wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Niezdrowych produktów nie tylko nie będzie można sprzedawać, ale i reklamować. Dotyczy to zarówno szkół, jak i przedszkoli. To krok w kierunki większych zmian, na które być może zdecydują się również rodzice – w domu. Zamiast chipsów czy słodkich napojów gazowanych w szkolnym sklepie będzie można kupić kanapkę, owoce lub jogurt, a w niektórych może nawet ciepłe picie.

Czarna lista produktów

To produkty, których skład przekracza dopuszczalną ilość barwników, cukru i soli na 100 g. Na liście znalazły się m.in. wspomniane już chipsy, słodkie i energetyzujące napoje, jedzenie instant i fast food oraz niektóre ciastka. Spożywanie tych produktów w pewien sposób uzależnia i nie chodzi tu tylko o przyzwyczajenie się do specyficznego smaku produktu. Przyzwyczaić można się również do szybkiej i prostej w przygotowaniu przekąski, która zwykle jest również w atrakcyjnej cenie.

Co w zamian

Mając w szkole duży wybór zdrowych produktów, zawsze można coś dla siebie wybrać. Świeże kanapki, jogurty, kefiry, owoce, sałatki czy soki z krótkim terminie spożycia – to już całkiem spory asortyment. Najprawdopodobniej dzieci będą również dostawać za darmo wodę. Być może pojawią się również pomysły samych klientów – dzieci, którym nie zawsze odpowiada to, co sprzedaje się w sklepiku szkolnym. Bo często jest tak, że je się to, co jedzą inni.

Od 1 września śmieciowe jedzenie zniknie z polskich szkół i przedszkoli. Sklepiki i automaty z jedzeniem będą kontrolowane, a za złamanie przepisów trzeba będzie zapłacić karę pieniężną. Sprzedawane będą tylko produkty rekomendowane przez ministra zdrowia.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 31-3-2015

Źródło: Portal Samorządowy, Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text