Województwo mazowieckie

Centrum kulturalne w dawnym klasztorze
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Zabytkowy budynek klasztorny w Ratowie odzyska dawny blask. W zmodernizowanym obiekcie organizowane będą liczne imprezy kulturalne, artystyczne i festiwale, jednym słowem stanie się on swoistym centrum kulturalnym gminy Radzanowo. Projekt otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości blisko 750 tys. zł.

To kolejny już etap rewitalizacji zabytkowego pobernardyńskiego zespołu sakralnego w Ratowie. Tak jak wiele zabytków w Polsce i na Mazowszu, także ta grupa obiektów wymaga gruntownej renowacji. Prace modernizacyjne trwają od 2008 r. Do tej pory udało się przywrócić świetność kościołowi św. Antoniego. Jednak pilnej interwencji wciąż wymaga budynek klasztoru, który jest zawilgocony. W złym stanie technicznym są również podłogi, okna, drzwi oraz instalacja elektryczna.

Inwestycja obejmie więc przede wszystkim odwilgocenie budynku, a także renowację i częściową wymianę stolarki okiennej, drzwiowej oraz podłóg. Położone zostaną także tynki wewnątrz budynku oraz nowa instalacja elektryczna. Obiekt, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zmodernizowane pomieszczenie stanie się swoistym centrum kulturalnym gminy Radzanów. Odbywać się tu będą liczne imprezy kulturalne, artystyczne i festiwale, takie jak: Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej, Ratowskie Spotkania Patriotyczne, Dni Św. Antoniego, lekcje i warsztaty pt. „Płynące rokoko – ostatni płomień baroku – wyznaczniki stylu na przykładzie zespołu klasztornego w Ratowie” i „Ratowo – czas zatrzymany w murach”. Prowadzony tu będzie również integracyjny Klub Międzykulturowy „Zawkrzanie” w ramach, którego organizowane będą plenery malarskie i fotograficzne, zajęcia kulturalne dla dzieci młodzieży i osób starszych, m.in. warsztaty kulinarne, rękodzieła oraz spotkania rekreacyjne na świeżym powietrzu.

Zabytkowy pobernardyński zespół sakralny w Ratowie to jedyny na Mazowszu przykład sztuki późnego baroku, tzw. „płonącego rokoko”. Obiekty pochodzą z drugiej połowy XVIII w. i wzorowane są na stylu architektonicznym augsburskim. Początki budowy kościoła i klasztoru w Ratowie sięgają końca XVI w. Wcześniej znajdowała się tu kaplica dworska, a w niej słynący łaskami obraz św. Antoniego Padewskiego. Legenda mówi, że był to obraz obozowy chorągwi pancernej dowodzonej przez kasztelana płockiego Pawła Niszczyckiego, który uratował chorągiew podczas wyprawy wiedeńskiej. To właśnie z powodu tego obrazu dziedzic Ratowa, Tomasz Narzymski sprowadził to z wielkopolski Bernardynów i ufundował klasztor.

Inwestycja, której całkowita wartość to ponad 896 tys. zł, otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości blisko 750 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisali w sobotę marszałek Adam Struzik oraz ks. rektor Bogdan Pawłowski.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-4-2015

Szczegółowe informacje o sanktuarium w Ratowie można znaleźć na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text