Województwo mazowieckie

Carsharing w Warszawie?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 marzec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Carsharing – system wspólnego użytkowania samochodów osobowych najprawdopodobniej zostanie uruchomiony w Warszawie. Dzięki temu, od przyszłego roku warszawiacy i nie tylko mieliby do wyboru 500 samochodów niskoemisyjnych. Pozwoliłoby to uwolnić trochę przestrzeni zajętej teraz przez samochody osobowe.

Użytkownicy tego systemu będą mieć do dyspozycji nowe samochody niskoemisyjne, a z czasem mogłyby być to nawet samochody elektryczne. Uzupełniałyby one sieć warszawskiego transportu publicznego i sprawdzały się w takich sytuacjach, w których np. rower albo tramwaj nie wystarczają. Przykład – duże zakupy lub przeprowadzka. Być może w efekcie niektórzy z nas zrezygnowaliby z zakupu własnego auta.

Inne zalety? Użytkownik płaci tylko za rzeczywisty czas, w którym korzystał z samochodu. Ponadto nie trzeba martwić się o serwis – wymianę opon czy płatne parkowanie. Użytkownicy systemu mogą korzystać ze specjalnie wydzielonych miejsc parkingowych, wjeżdżać na ulice z ograniczonym ruchem oraz poruszać się buspasami. Poza tym wypożyczony samochód może być odstawiony w dowolnym miejscu – jego lokalizację ułatwi aplikacja na telefon. Dobra wiadomość dla zarejestrowanych w rowerowym Veturilo. Oba systemy – rowerowy i samochodowy – byłyby zintegrowane.

Przykład można brać z innych. System funkcjonuje już m.in. w Niemczech, Szwecji i Francji. Zaczęło się w Szwajcarii, choć na dobre system przyjął się kilka miesięcy później – w Niemczech. W 1988 roku Markus Petersen założył w Berlinie Zachodnim firmę StadtAuto. Na początku można było wypożyczyć 10-letniego Opla Kadetta. Klient płacił w zastaw 1000 marek, a za możliwość dzielenia się samochodem – 10 marek miesięcznie. Trzeba było również płacić za przejechane kilometry, a samochody odbierało się i odstawiało w jednym miejscu. I co w tym wszystkim najciekawsze – nie można było posiadać własnego auta. Na szczęście czasy się zmieniły i system uproszczono. Jest mobilny, szybszy i bardziej nowoczesny. Taki być może przyjmie się w Polsce.

Na decyzję Rady m.st. Warszawy w sprawie utworzenia systemu trzeba jeszcze poczekać. Jeśli będzie ona pozytywna, wypożyczyć auto będzie można już w 2016 roku.

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 26-3-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: www.ztm.waw.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text