Województwo mazowieckie

Bug rajem dla turysty
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18-31 marzec 2015
ilustracja

Bug  to ostatnia dzika rzeka kontynentu. O niezwykle urozmaiconym krętym biegu i szybkim nurcie, z nadbużańskimi łęgami i pięknymi starorzeczami. Nic dziwnego, że wraz z całą doliną, kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Gminy leżące nad brzegiem Bugu postanowiły wykorzystać ten potencjał i uruchamiając prom.

Po wielu latach udało się zbudować i ponownie uruchomić prom w miejscowości Bużyska. Połączył on gminę Korczew z miastem Drohiczyn, czyli województwo mazowieckie z województwem podlaskim. Rzekę Bug w tym samym miejscu można było pokonać jeszcze przed II wojna światową, ale w latach 90. prom nie nadawał się już do użytku. Przeprawa ruszyła trzy lata temu. I tyle czasu wystarczyło, by prom stał się obowiązkowym punktem na mapie wielu wycieczek. Na jego pokład jednorazowo może wejść 40 osób, mogą wjechać dwa samochody osobowe lub nawet autokar. Co ciekawe – jest on napędzany siłą ludzkich mięśni. Takie rozwiązanie zostało wybrane ze względów ekologicznych. Z promu korzystają dziś nie tylko turyści, ale również rolnicy i mieszkańcy nadbużańskich miejscowości. Historia przeprawy zatoczyła koło, bowiem przewoźnikiem, czyli osobą, która obsługuje prom, jest  Zbigniew Nielipiński. To on przewoził pasażerów również starym promem.

Dziś gminę odwiedzają miłośnicy przejażdżek rowerowych, bowiem do Korczewa prowadzi wiele ścieżek. Wartą polecenia jest również ta, wybudowana w ramach projektu „Bug rajem dla turysty” – prowadzi bezpośrednio nad rzekę. Oczom turysty ukazuje się zespół budynków sakralnych oraz Góra Zamkowa, z którą prawdopodobnie Pałac w Korczewie ma tajne połączenie, biegnące pod korytem rzeki. Widok tego miejsca jest niezwykle inspirujący. Spacerowiczów po nadbużańskim terenie nie powinny dziwić rozstawione sztalugi, gdyż właśnie to miejsce jest chętnie wybierane na plenery malarskie.  

Jak widać, gmina Korczew leży w jednym z najpiękniejszych zakątków województwa mazowieckiego. Właśnie to położenie sprawia, że tereny te mają niezwykłą wartość również – ekologiczną. Rozwój turystki obywa się tutaj w sposób zrównoważony z poszanowaniem praw natury.  Do tego zobowiązuje usytuowanie regionu wśród lasów, w obszarze chronionym Natura 2000 oraz w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym, w otoczeniu trzech rezerwatów przyrody: „Dębniaka”, „Kaliniaka” i „Przekopu”. 

Odtworzenie przeprawy promowej łączącej gminę Korczew z miastem Drohiczyn było jednym z kluczowych zadań zrealizowanych w ramach projektu pod nazwą „Bug rajem dla turysty”.  Został on przeprowadzony w partnerstwie siedmiu gmin: Korczew, Sarnaki (województwo mazowieckie), Konstantynów, (województwo lubelskie),  Mielnik, Siemiatycze, Perlejewo oraz Drohiczyn (województwo podlaskie)  wraz ze Stowarzyszeniem Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich. Zadanie zostało dofinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a budżet projektu wyniósł ponad 11 mln zł.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 17-3-2015
ikonka jak dojechać

opracowanie na podstawie materiałów z Urzędu Gminy w Korczewie

www.korczew.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text