Województwo mazowieckie

Budują nowoczesny szpital psychiatryczny
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 marzec 2015-31 marzec 2018
ilustracja

Najpóźniej w 2018 r. szpital psychiatryczny Drewnica w Ząbkach będzie miał do zaoferowania swoim pacjentom zupełnie nową przestrzeń. 11,7 tys. m2 powierzchni, 8 oddziałów w przemyślanym układzie budynków – to tylko część zmian. Do tego dojdzie nowatorski projekt zasilania szpitala własną energią. W podwarszawskich Ząbkach właśnie rozpoczyna się budowa nowoczesnej placówki. Jej koszt to prawie 118 mln zł.

Przyjęty w 2011 r. przez rząd plan Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakładał zwiększenie w kraju liczby placówek, w których można by uzyskać tego typu pomoc. Zgodnie z założeniami w każdym powiecie, a nawet gminie miało powstać Centrum Zdrowia Psychicznego. Idea była szczytna, zwłaszcza w czasach, gdy coraz więcej osób w różnym wieku i o różnym statusie społecznym próbuje sobie radzić z zaburzeniami psychicznymi (głównie depresją). Realia – głównie finansowe, ale i kadrowe – sprawiły, że ani samorządy powiatowe i gminne nie udźwignęły tego zadania, ani kontrakt z NFZ nie pozwala placówkom w powiatach czy gminach utrzymać takich specjalizacji.

W efekcie najwięcej pacjentów trafia do dużych szpitali psychiatrycznych – jak placówki w Warszawie, Tworkach czy Drewnicy (Ząbkach). Dlatego rozwijanie tych placówek jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma finansowej i kadrowej możliwości tworzenia innych form wsparcia.

Z analizy wykonanej przy tworzeniu Mazowieckiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wynika, że na Mazowszu w 2011 r. w 123 placówkach w regionie można było skorzystać ze świadczeń w tym zakresie (122 poradnie zdrowia psychicznego, 4 poradnie leczenia nerwic, 16 poradni świadczeń psychologicznych i 2 poradnie świadczeń seksuologicznych i patologii współżycia. Wskaźnik liczby poradni na 50 tys. mieszkańców wynosił wówczas 1,4. Jednak dostępność do poradni tego typu nie była równomierna w całym województwie.

Powiedzieć, że obecny szpital w Drewnicy to zabytek, to za mało. Placówka funkcjonuje teraz w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Niestety stan techniczny budynków jest tak zły, że jedynym rozwiązaniem jest budowa zupełnie nowego obiektu. Zwłaszcza, że ze szpitala korzysta obecnie ok. 300 pacjentów (25 tys. rocznie).

Obecnie szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i uzależnień w siedmiu oddziałach. Powstająca właśnie placówka stworzy nowe możliwości i podniesie komfort leczenia. Sale na ok. 300 pacjentów to nie jedyny atut nowych przestrzeni. Szpital będzie budynkiem wielosegmentowym, zbudowanym na kształcie gwiazdy. W każdym „ramieniu” obiektu zlokalizowany będzie inny oddział. Punktem stycznym dla wszystkich części będzie strefa urządzona tak, by przypominała duży ogród zimowy.

W szpitalu nie zabraknie miejsca na kawiarnię, czytelnię, kaplicę oraz sale terapii zajęciowych. Będzie to centralna część układu przestrzennego budynku, dominująca nad resztą bryły – swym nietypowym zadaszeniem – w kształcie łuku.

Nie bez znaczenia jest również zielona okolica, w jakiej powstaje nowy szpital. Dopełnieniem do naturalnego otoczenia będzie duży ogród z alejkami spacerowymi i altankami.

– Moim zdaniem to będzie najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Europie. Nie tylko w sensie budowlanym, ale również ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i nowoczesne sposoby zarządzania energią – przedstawia projekt marszałek Adam Struzik (szpital podlega samorządowi województwa). W ramach pilotażowego w Polsce projektu (dofinansowanego z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego) nowy obiekt będzie korzystać z własnych ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym będzie mógł wykorzystać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną wcześniej w lecie w zbiorniku magazynowania ciepła. Obok zbiornika już zbudowano pole kolektorów słonecznych, instalację hydrauliczną, zmodernizowano kotłownię wraz z pompą ciepła. To szansa na obniżenie przynajmniej części kosztów funkcjonowania szpitala.

Przestrzeń szpitala została pomyślana tak, by być przyjazna dla ludzi w różnym wieku, pozbawiona barier architektonicznych. To ważne w kontekście wzrostu średniej długości życia mieszkańców Mazowsza. Zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej opieki coraz to starszym osobom to wyzwanie obecnych czasów. W placówce zaprojektowano nowoczesny oddział psychogeriatryczny z myślą o starszych pacjentach, u których zaburzeniom psychicznym towarzyszą schorzenia somatyczne. 

Poza tym w budynku będzie wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Znajdą się tu także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych.

Budowa nowej placówki wyniesie ok. 118 mln zł. Obecnie finansowane to będzie z emisji obligacji. Samorząd województwa liczy jednak na to, że część kosztów uda się pokryć z funduszy europejskich. Zwłaszcza, że Komisja Europejska w tym rozdaniu (na lata 2014-20) bardzo mocny akcent kładzie właśnie na ochronę zdrowia psychicznego.

(mech)

j.nalewajk@mazowszanie.eu 11-3-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text