Województwo mazowieckie

Budowa ciechanowskiej pętli finiszuje
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Prace nad budową 15-kilometrowej pętli miejskiej w Ciechanowie są już na ukończeniu. Według założeń projektu pętla, jako całość inwestycji ma zostać oddana do użytku pod koniec czerwca.

Przypomnijmy, że rozpoczęta w 2009 roku budowa pętli miejskiej w Ciechanowie o wartości około 196 mln zł zostanie w większej części sfinansowana ze środków unijnych (ponad 100 mln zł). Według założenia usprawni ona poruszanie się mieszkańców pomiędzy osiedlami, zwiększy obszar przeznaczony pod inwestycje oraz ułatwi szybki wyjazd z miasta. Ponadto inwestycja ta odciąży zatłoczone centrum Ciechanowa. Na 15-kilometrowym odcinku powstało 13 rond, 10 km drogi jednopasmowej oraz 5 kilometrów drogi dwujezdniowej z chodnikami, ścieżkami rowerowymi oraz oświetleniem ulicznym. Ponadto zostały wybudowane dwa nowe mosty i wiadukty kolejowe, a jeden most został wyremontowany.

Prace nad tą inwestycją zostały podzielone na sześć etapów. W pierwszym etapie została zmodernizowana ulica Armii Krajowej na odcinku od ul. Pułtuskiej do Płońskiej, poprzez dobudowanie drugiego pasa jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej oraz oświetlenia. Odcinek ten jest już od kilku lat użytkowany. W drugim etapie została wybudowana nowa dwupasmowa jezdnia łącząca ulicę Płocką z Mleczarską na której, od niedawna również odbywa się ruch. W trzecim etapie miała powstać dwupasmowa jezdnia łącząca ulicę Wojska Polskiego z ul. Pułtuską. Jednak na tym odcinku nadal trwają prace budowlane. W czwartym etapie wybudowano nową jezdnię łączącą ulicę Płocką z nowo powstałym wiaduktem przy ulicy Kwiatowej. Ten odcinek został już udostępniony kierowcom. Piaty etap tej inwestycji obejmował wybudowanie odcinka łączącego drogę krajową nr 50 z częścią przemysłową Ciechanowa wraz z budową nowego mostu oraz przebudową ulicy Mleczarskiej. Na części tego odcinka odbywa się już ruch. W ramach ostatniego etapu budowy pętli miejskiej powstał odcinek prowadzący przez ulicę Wojska Polskiego aż do ulicy Mleczarskiej. Na tym odcinku powstał również nowy most.

W obecnej chwili trwają wzmożone prace na trzech odcinkach, które jeszcze nie zostały oddane do ruchu. Jest to odcinek od Wojska Polskiego do Pułtuskiej, na którym prace uległy opóźnieniu z powodu problemów z budową dwupasmowego ronda na skrzyżowaniu z ul. Pułtuską. Drugim odcinkiem jest ulica Mleczarska, na której prace opóźniły problemy z budową wiaduktu nad linią kolejową, będącego częścią pętli miejskiej. Prace trwają także na części odcinka łączącego ul. Mławską z Gostkowską. Na tym odcinku postało jeszcze ułożenie chodników i wylanie asfaltu na ścieżce rowerowej oraz zainstalowanie świateł sterujących ruchem.

Mimo, że inwestycja nie została jeszcze w pełni oddana do użytku, szczególnie wielu kierowców narzeka na zbyt wąskie ronda, które utrudniają poruszanie się po nich głównie samochodów ciężarowych, czego skutkiem są już uszkodzone krawężniki. Narzekają również rowerzyści, którym przeszkadza to, że ścieżki rowerowe często zmieniają trasę z jednej strony ulicy na drugą, co wymusza przejeżdżanie przez jezdnię i stwarza niebezpieczeństwo potrącenia.

Mariusz Szwejkowski

Mariusz Szwejkowski 20-4-2015

Źródła: ciechanow.wikia.com, www.ciechanowonline.pl, www.eostroleka.pl

Zdj.1,2. Odcinek pętli miejskiej w okolicach ul. Wojska Polskiego, autor Mariusz Szwejowski

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text