Województwo mazowieckie

Budżet obywatelski po raz trzeci
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 maj 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Jeden milion i sto tysięcy złotych będą mieli w tym roku do rozdysponowania mieszkańcy Sochaczewa w ramach trzeciej już edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO). W tym roku w zmienionej formie SBO będzie można oddać głos jedynie na dwa projekty – jeden duży i jeden mały.

Tegoroczny Sochaczewski Budżet Obywatelski rusza w odmienionej formie. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach mieszkańcy gminy będą mogli najpierw zgłaszać projekty, a następnie na nie głosować. Te, które otrzymają największą liczbę głosów zostaną wpisane do budżetu miasta na 2016 r.

Pierwsza istotna zmiana to podział na projekty duże i małe. Projekty duże to takie zadania, których wartość mieści się w przedziale od 100 tys. do 800 tys. zł, a małe – od 50 tys. do 100 tys. Z zarezerwowanej na cały budżet obywatelski puli 1,1 mln zł 800 tys. zł przeznaczonych zostanie na projekty duże, a 300 tys. zł na małe. Zmieniły się  także zasady głosowania. Do tej pory każdy z mieszkańców mógł oddać swój głos na 5 projektów, w tym roku będzie można oddać głosy na dwa projekty – jeden  mały i jeden duży. Zgłaszać projekty oraz głosować będzie można nie tylko na papierze, za pomocą specjalnych kart, ale także poprzez specjalny portal konsultacji społecznych, który powstał w ramach projektu e-klient.

Swój pomysł do budżetu obywatelskiego będzie mógł zgłosić każdy dorosły sochaczewianin oraz młodzież kończąca w tym roku 16 lat. Zgłaszać można dowolne propozycje inwestycji np. budowę chodnika, boiska, placu zabawa, remont drogi itp. Ważne, aby projekty te dotyczyły miasta, spraw mieszczących się w kompetencjach lokalnego samorządu i były możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku. Nowy regulamin SBO gwarantuje, że do realizacji w 2016 r. trafią przynajmniej dwa projekty – jeden mały i jeden duży.

Ustalony harmonogram działań zakłada, że propozycje do budżetu będzie można składać w czerwcu. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy zostaną one zweryfikowane, a Zespół Opiniujący ustali ostateczną listę projektów do głosowania. Samo głosowanie będzie trwało od 28 września do 15 października. Głosować będzie można poprzez portal do konsultacji społecznych oraz tradycyjnie na kartach do głosowania, które zostaną wyłożone w 19 punktach miasta m.in. na basenie, w szkołach, przedszkolach i urzędzie miasta. Zwycięskie projekty poznamy do 30 października br. Do budżetu na 2016 r. zostaną wpisane do 15 listopada br.

Szczegółowe informacje dotyczące Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego dostępne są na stronie urzędu miasta w Sochaczewie www.sochaczew.pl.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 7-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text