Województwo mazowieckie

Borówka dobra na wszystko
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 czerwiec-26 lipiec 2015
ilustracja

Owoce borówki amerykańskiej możemy  bez problemu kupić,  ale są  one dość drogie, a na szczęście coraz bardziej popularne. Dlatego też z roku na rok rośnie popularność amatorskiej uprawy tego owocu, którego krzewy można już spotkać w przydomowych ogrodach.

   Uprawiane u nas gatunki pochodzą od gatunków dziko rosnących w Ameryce Północnej. Dzięki zawartości  składników mineralnych, oraz substancji aktywnych biologicznie (antyutleniacze, enzymy, antocyjany, błonnik, kwas foliowy) owoce borówki opóźniają procesy starzenia komórek, są pomocne w walce z nowotworami, chorobami serca, arteriosklerozą, czy chorobami oczu,  zmniejszają też w organizmie poziom "złego" cholesterolu. Dzięki tym wszystkim właściwościom, zalicza się je do naturalnych farmaceutyków. Poza tym, owoce borówki są bardzo smaczne i dlatego już sam ten fakt powinien być najlepszą zachętą do uprawy tego gatunku. Warto posadzić na działce lub w ogrodzie chociaż kilka krzewów o różnej porze dojrzewania.

Jakie wymagania?

   Borówka amerykańska jest długowieczną rośliną krzewiastą klimatu umiarkowanego, dlatego w Polsce panują sprzyjające warunki do jej uprawy. Krzewy są odporne na niskie temperatury, wytrzymują nawet te do -25⁰C. Przy większych mrozach przemarzają pędy do powierzchni śniegu, ale wiosną odbijają te z części podziemnej. Borówka najlepiej plonuje na glebach lekkich, próchniczych, przepuszczalnych, o pH między 3,5 - 4,2. Musimy pamiętać, że borówka wysoka jest rośliną z rodziny wrzosowatych, ma bardzo specyficzne wymagania. Niedopełnienie tych wymagań prowadzi do niepowodzenia w uprawie. Pod uprawę borówki nie nadają się gleby zwięzłe, gliniaste o nieprzepuszczalnym podłożu. Bardzo ważne jest utrzymanie  w okresie wegetacji stałej, umiarkowanej wilgotności gleby. Jeśli korzenie zostaną zatopione nawet przez krótki okres czasu, powoduje to ich obumieranie.

Krzewy borówek możemy sadzić praktycznie przez cały sezon

W centrach ogrodniczych najwięcej krzewów borówek pojawia się na wiosnę  i  jesienią. Ponieważ rośliny korzenią się płytko, należy je sadzić 4-5 cm głębiej niż rosły w szkółce. W uprawie amatorskiej sadzimy borówkę w rozstawie 2-2,5 m x 1-1,5 m. Niezależnie od terminu sadzenia, roślinę należy podlać i przyciąć na kilka oczek nad ziemią, co ułatwi jej przyjęcie i wpłynie na wytwarzanie silnych pędów. Dla dobrego wzrostu, ograniczenia parowania wody z gleby i wyrastania chwastów po posadzeniu, pod krzewami rozkładamy kilkucentymetrową warstwę ściółki (trociny z drzew iglastych, kora sosnowa). W okresach suszy,  tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy rośliny powinno się podlewać, gdyż borówka jest bardzo wrażliwa na brak wody.

Czym nawozić?

   Nawożenie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który warunkuje prawidłowy wzrost i owocowanie borówki amerykańskiej. Należy wybierać takie nawozy, które nie zawierają wapnia, borówka jest bardzo wrażliwa na niedobór azotu. Na 1 mkw. powierzchni należy stosować 15-20 dag siarczanu amonu, 4 dag siarczanu potasu, 3 dag superfosfatu potrójnego. Nawozy potasowe i fosforowe należy stosować jesienią lub wczesną wiosną, a azotowe wiosną, dzieląc dawkę na połowę - jedną przed kwitnieniem, a drugą po kwitnieniu.

Jakie odmiany?

   Jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych przed posadzeniem roślin jest odpowiedni dobór ich odmian. Należy pamiętać, że choć większość odmian borówki amerykańskiej jest samopylna, to kwiaty zapylone pyłkiem innej odmiany z reguły wytwarzają większe owoce i lepiej plonują. Dlatego warto jest posadzić krzewy co najmniej dwóch lub trzech odmian o zbliżonym terminie kwitnienia. 

   Odmiany borówki wysokiej kwitną od  połowy maja do czerwca, a dojrzewają od początku lipca do końca września. Natomiast  owoce są zbierane od 2 do 4 tygodni. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiór trzeba kilkukrotnie powtarzać.

Do uprawy na działkach i w ogrodach polecane są następujące odmiany  wczesne:

Borówka amerykańska Earliblue - jest odmianą plenną, dorasta  do 1,5 m wysokości. Owoce dojrzewają bardzo wcześnie, są kuliste,  średniej wielkości, barwy niebieskiej z lekkim nalotem woskowym. Jagody bardzo smaczne i aromatyczne. Odmiana wytrzymała na mróz.

Borówka amerykańska Patriot - odmiana plenna, wzrost rośliny średnio silny, pokrój luźny. Owoce średniej wielkości, pokryte nalotem woskowym, miąższ zielonkawy, smaczny. Duża wytrzymałość na mróz.

Borówka amerykańska Spartan - odmiana plenna, wzrost umiarkowanie silny, pokrój kulisty, luźny. Owoce duże, spłaszczone, pokryte intensywnym nalotem. Miąższ zielonkawy, aromatyczny, bardzo smaczny. Dostateczna wytrzymałość na mróz.

Odmiany średnio wczesne:

Borówka amerykańska Blueray - odmiana plenna, zrost silny, pokrój luźny. Owoce duże, zebrane w zwarte grona, osiągają czarną barwę od strony nasłonecznionej i lekkie różowe zabarwienie przy szypułce. Miąższ zielonkawy, winno-słodki, smaczny. Dobra wytrzymałość na mróz.

Borówka amerykańska Bluecrop - odmiana bardzo plenna, silny wzrost, pokrój kulisty, luźny. Owoce duże, kuliste, wyrównanej wielkości w gronie, pokryte intensywnym nalotem. Miąższ zielonkawy, zwarty, winno-słodki, smaczny. Jest mało wrażliwa na suszę i dostatecznie odporna na mróz.

Borówka amerykańska Nelson - odmiana bardzo plenna, o dość silnym wzroście. Owoce bardzo duże, jasnogranatowe, o intensywnym nalocie, aromatyczne i smaczne. Dojrzewają w połowie sierpnia. Duża wytrzymałość na mróz.

Odmiany późne:

Borówka amerykańska Brigitta - odmiana o silnym i szybkim wzroście, wysokość krzewów dochodzi do 180 cm. Owoce duże, jasnoniebieskie, gładkie, twarde, bardzo smaczne, można je długo przechowywać. Wymaga ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska, gdyż jest podatna na przemarzanie.

Borówka amerykańska Bluegold - odmiana o średniej sile wzrostu. Owocuje obficie, owoce ma duże, kuliste,  jasnogranatowe, pokryte intensywnym nalotem. Dobra wytrzymałość na mróz.

Borówka amerykańska Darrow - odmiana  silnie rosnąca. Jagody ma bardzo duże, nieco spłaszczone, jasnoniebieskie, jędrne, pokryte słabym nalotem woskowym. Owoce dojrzewają późno, w końcu sierpnia i na początku września. Smak winno-słodki.

Zbiór owoców

   Owoce borówki dojrzewają stopniowo, a ich zbiór może trwać nawet przez 30 dni, 3-5 razy w odstępach tygodniowych. Plon z jednego krzewu w pełni owocowania tj. po 6-7 latach od posadzenia, w zależności od odmiany może wynieść od 3 do 6 kg. Na właściwie prowadzonej plantacji można uzyskać plon ok. 10 ton z hektara. Wartość konsumpcyjną osiągają w kilka dni po uzyskaniu typowego dla odmiany, czarnego zabarwienia. Najbardziej niezawodne w uprawie i cenione przez producentów są odmiany Bluecrop i Patriot.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 26-6-2015

Źródło:www.zielonyogrodek.pl/nawozenie-borowki-amerykanskiej

Zdjęcie https://pixabay.com/pl/borówka-amerykańska-owoc-działka-445094/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text