Województwo mazowieckie

Bombowe atrakcje na Air Show
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 czerwiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Specjalne efekty pirotechniczne, zespoły akrobacyjne, soliści oraz pokazy sprzętu lotniczego to atrakcje zaplanowane na tegoroczną edycję Air Show.

Podczas pokazów lotniczych w Air Show 2013 w roku, piloci pierwszy raz symulowali atak na cele naziemne. Również podczas tegorocznej edycji Air Show, widzowie będą mieli możliwość zobaczyć na lotnisku efektowne pokazy pirotechniczne. Organizatorzy zapowiadają, że każdego dnia imprezy odbędzie się jeden pokaz. Bombardowanie będą wykonywać piloci maszyn myśliwsko-bombowych SU-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, a po nich nad „cele” nadlecą piloci F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pokaz będzie najbardziej widowiskowy zwłaszcza dla widzów znajdujących się na płycie lotniska. Podczas przelotu samolotów nad lotniskiem, zostaną zdalnie zdetonowane beczki wypełnione łatwopalną cieczą. Odstęp między kolejnymi detonacjami ma wynosić 0,2 s. Będzie to zapewne wyzwanie dla widzów i fotografów przybyłych na radomską imprezę. Przygotowania do wykonania tego manewru będzie można zaobserwować na wcześniejszych ćwiczeniach. Aby zmniejszyć ryzyko pożarowe oraz zabezpieczyć widzów przed ewentualnymi zagrożeniami, miejsca obok beczek z łatwopalną substancją zostaną wykoszone i zaorane, tak żeby ogień dalej się nie roznosił. Ważnym aspektem będzie też pogoda poprzedzająca imprezę. Dodatkowo, na lotnisku będą stały w stanie gotowości jednostki straży pożarnej.

Poza bombardowaniem, w tym roku na Air Show zostanie przedstawiona jeszcze większa statyczna ekspozycja sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć samoloty różnych typów i przeznaczenia, a będą to m.in. śmigłowce, stacje radiolokacyjne, wyrzutnie rakietowe oraz inny sprzęt wojskowy. Wszyscy chętni będą mogli obejrzeć ten sprzęt z bliska i dowiedzieć się o nim coś więcej od żołnierzy i lotników. Odbędzie się też prezentacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy piechoty. Na płycie lotniska na Sadkowie, w czasie imprezy pojawią się m.in. transporter Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, pojazdy transportowe Humwie (wojskowe Hummery), BRDM-2, M-ATV, roboty saperskie i zestawy nurkowe.

Trzeba przyznać, że miasto Radom i władze lotniska na Sadkowie bardzo dojrzale i z dużym zaangażowaniem podchodzą do imprezy. Chodzi zapewne o to, że były już próby przeniesienia jej do innego miasta. W dodatku stosunkowo niedawno zdarzył się tragiczny wypadek, w którym zginęli piloci. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i podczas pokazu nie było dodatkowych ofiar wśród widzów, tak jak to miało miejsce w Rosji. Poza tym Air Show wpisało się na stałe w harmonogram imprez plenerowych naszego regionu i nikt nie chciałby stracić takiej atrakcji turystycznej! Jedyną zmianą jest to, że teraz pokazy odbywają się co dwa lata. W pewnym stopniu jest to dobre rozwiązanie, gdyż imprezy lotnicze wiążą się z dużymi wydatkami, z których większość stanowi paliwo do samolotów i innych statków powietrznych. Mimo że koszty Air Show, są znaczne nie można i nie warto rezygnować z tego przedsięwzięcia. Air Show jest wspaniałą reklamą Radomia, lotniska, a teraz także Portu Lotniczego w Radomiu, który ma być otwarty od września. Poza tym. od lat jest to lubiana impreza, na którą chętnie przychodzą całe rodziny, a jeszcze więcej osób obserwuje widowisko wokół lotniska.

Dlatego też trzeba dopingować organizatorów, aby z imprezy na imprezę przychodziło coraz więcej widzów, a prezentacje sprzętu lotniczego sprzętu wojskowego i cywilnego były wzbogacane o kolejny sprzęt, w który niebawem nasza armia zostanie wyposażona.    

Kamil Sznyrowski 10-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text