Województwo mazowieckie

Blisko przyrody – mazowieckie jeziora
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 październik 2014-1 luty 2016
ilustracja

Jezioro Białe, bo o nim mowa, leży w gminie Gostynin, zaledwie 30 km od Płocka. Powierzchnia akwenu to 150 hektarów, jego głębokość sięga zaś miejscami 31 metrów. Czysta woda przyciąga w to miejsce tłumy turystów. Można tu nie tylko skorzystać z kąpieli wodnych, ale także z innych form wypoczynku. Ze względu na dobry stan kąpieliska uroki tego miejsca doceniają również nurkowie. Są nim również zachwyceni wędkarze, którzy mogą złowić tu leszcze, okonie czy szczupaki. Na turystów czeka bardzo dogodna baza noclegowa. Ciekawostką jest, że Andrzej Wajda kręcił w tym miejscu film Tatarak.

W okolicy Gostynina znajduje się również Jezioro Lucieńskie, jedno z największych na Mazowszu. Jego powierzchnia wynosi ponad 200 hektarów. Otoczone jest lasami i szuwarami. To istny raj dla wędkarzy. Można tu złowić leszcza, okonia, suma, lina, karasia, szczupaka czy sandacza. Jezioro jest bardzo głębokie, dlatego podczas pływania w nim trzeba zachować szczególną ostrożność.

Kolejnym akwenem w powiecie gostynińskim jest jezioro Soczewka, z każdej strony otoczone lasem. Przez wiele lat przyciągało tłumy turystów, zwłaszcza z pobliskiego Płocka. Dziś woda w tym zbiorniku jest trochę mętna, co niestety odstrasza wielu plażowiczów. Cały czas jest to jednak doskonałe miejsce na połów ryb czy relaks na łódce i rowerze wodnym. Do dziś w okolicy jeziora funkcjonuje wiele ośrodków wypoczynkowych i pól namiotowych.

W gminie Łąck leży jezioro Grabina, które od wielu lat jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Znajdują się tutaj dwie duże plaże. Malownicze i atrakcyjne położenie tego zbiornika wodnego ­– w lesie, a jednak blisko trasy i dogodnej bazy noclegowej – sprzyja turystyce. Turyści mają do dyspozycji bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych i hoteli.

Kolejnym akwenem powiatu płockiego jest Jezioro Zdworskie o powierzchni powyżej 330 hektarów. Łagodne dno przez wiele lat sprzyjało kąpielom wodnym. Niestety kilka lat temu zostało zanieczyszczone. Dzisiaj poddawane jest renaturyzacji, aby przywrócić jego właściwości z przeszłości.

W powiecie sierpeckim, w miejscowości Szczutowo, znajduje się Jezioro Szczutowskie o powierzchni powyżej 100 ha. Ze względu na małą głębokość jest miejscem częstych kąpieli wodnych. Duża liczba ryb przyciąga wędkarzy. Na turystów czeka też wiele ośrodków turystycznych.

Blisko Warszawy odnajdziemy Jezioro Zegrzyńskie. Akwen ten jest zbiornikiem retencyjnym, drugim co do wielkości w rejonie. Powstał w latach 1958–1963. W letnie dni jest najczęściej odwiedzanym przez mieszkańców stolicy miejscem. Turyści mogą uprawiać tu żeglarstwo, windsurfing, wakeboarding, snowkiting czy kajakarstwo. Chętni mogą również oddać się pasji wędkarskiej. Wyłowić można tu karpie, szczupaki, sandacze czy płocie.

Mazowsze często kojarzone jest tylko i wyłącznie w wielką warszawską aglomeracją. Tymczasem region ten obejmuje wiele obszarów obfitujących w lasy i jeziora. Duże skupiska akwenów wodnych znajdują się w powiatach: gostynińskim, płockim i sierpeckim. Największe akweny na Mazowszu to jeziora: Zdworskie, Urszulewskie i Lucieńskie. Wśród mniejszych obiektów wodnych należy wymienić jeziora: Bielawskie, Kiełpińskie, Czarne, Zuzinowskie, Łąckie Małe, Drzezno czy Kocioł. Do wielu akwenów turystów przyciągają piękne plaże, pomosty, kąpieliska, baza noclegowa oraz możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text