Województwo mazowieckie

Bliżej z Mazowsza na Lubelszczyznę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 kwiecień-31 październik 2015
ilustracja

Za pół roku ma być gotowa droga, która poprowadzi do mostu łączącego Mazowsze z Lubelszczyzną. Właśnie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął przetarg na jej wykonawcę.

Na tę przeprawę mieszkańcy Solca nad Wisłą i Kamienia oraz okolic długo czekali. Kiedyś w Solcu istniał most, w dodatku dwukierunkowy. Był wybudowany niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Jednak wojny nie przetrwał.

Teraz trwają końcowe prace dotyczące mostu spinającego oba brzegi Wisły. To w pewnym sensie inwestycja tworzona przy współpracy dwóch województw – lubelskiego i mazowieckiego. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na wykonawcę dojazdu po mazowieckiej stronie. Ponieważ jest to droga wojewódzka (nr 747), za jej wykonanie odpowiedzialne jest MZDW, a inwestycja pokrywana jest z budżetu Mazowsza. Jej koszt to prawie 13 mln zł. 1,5-kilometrowy odcinek wykona firma Kielecki Trakt. Ma on być gotowy za ok. pół roku.

Z mostu zadowoleni będą z pewnością kierowcy, którzy zawodowo pokonywali trasę między Lubelszczyzną a Mazowszem. Pozwoli im to jechać z Warszawy przez Radom, a nie gorszą trasą przez Puławy.

Zakres prac jest pozornie nieduży, ale inwestycja jest dość skomplikowana. Powstanie nowy, nieduży most na Strudze. Poza tym w miejscu istniejącego skrzyżowania (z drogą nr 754) zaplanowano średnie rondo. Przy okazji powstanie też droga dla rowerów.

Mieszkańców Lipska z pewnością ucieszy informacja, że jeszcze w tym roku ma zacząć się budowa kolejnego odcinka drogi nr 747 ­– właśnie w kierunku Lipska. W dodatku przewidziana jest obwodnica tego miasta. Według planów, będzie ona realizowana z udziałem unijnego dofinansowania. Ta część inwestycji ma być oddana do użytku pod koniec 2016 r.

MZDW planuje kolejny odcinek tej drogi wojewódzkiej – od Lipska do Iłży. Są to jednak na razie jedynie projekty.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 15-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text