Województwo mazowieckie

Big Book Festival
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14-15 czerwiec 2014
ilustracja

Już w najbliższy weekend odbędzie się Big Book Festival, czyli Duży Festiwal Książki. To już druga edycja tego wydarzenia, ubiegłoroczna – premierowa – cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podczas dwóch dni spotka się kilkadziesiąt tysięcy wielbicieli książek. W czasie festiwalu czeka nas wiele atrakcji, a wśród nich międzynarodowi goście: pisarze, poeci, a także naukowcy, muzycy, badacze, aktorzy, politycy, dziennikarze, eksperci i twórcy. Zaplanowano liczne spotkania, dyskusje, spacery literackie, głośne czytanie książek, filmy i rozmowy. Na miłośników literatury czekają wydarzenia całkiem poważne, jak i te z przymrużeniem oka. W tym roku imprezie towarzyszy hasło: „Tyłem do przodu!” –  czas przeszły połączy się z przyszłością.

W zamyśle organizatorów festiwal został podzielony na kilka bloków tematycznych. Najważniejszym i najbardziej rozbudowanym punktem programu jest blok „Tranzyt” obejmujący kilkanaście wydarzeń związanych tematycznie z 25. rocznicą transformacji politycznej w Polsce i Europie. Będę to m.in. dwie debaty międzynarodowe. W pierwszej – dotyczącej  konsumpcjonizmu we współczesnej Europie – wezmą udział: znany ekonomista Leszek Balcerowicz oraz pisarze Tomáš Sedláček i Steven Pool. Tematem drugiej debaty będzie współczesna relacja z państwem. Spotkanie poprowadzi Paulina Wilk, pisarka i kuratorka tego bloku. 

Oczywiście festiwal to przede wszystkim wydarzenia związane z literaturą – bohaterem tegorocznym bloku „Giganci literatury” będzie Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. W tym roku mija 120. rocznica urodzin pisarza i poety oraz 34. rocznica jego śmierci. Podczas imprezy zaplanowano kilka wydarzeń poświęconych twórczości i postaci pisarza. Jednym z ważniejszych będzie premiera książki Spotkać Iwaszkiewicza Joanny Król. Organizatorzy zapraszają też na literacki retro-piknik organizowany w dawnym majątku twórcy, nazywanym Stawiskiem,  w Podkowie Leśnej niedaleko Warszawy. Współorganizatorem wydarzenia jest m.in. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów mającym siedzibę właśnie w tym miejscu. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grach i zabawach plenerowych nawiązujących do tych, jakie uprawiali niegdyś goście i rezydenci domu Iwaszkiewiczów. Zaplanowano ponadto wiele różnorodnych spotkań we wnętrzach domu. 

W sobotę 14 czerwca przy schodach ruchomych Trasy W-Z w Warszawie odbędzie się sześciogodzinny maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste”, który potrwa aż do północy. Weźmie w nim udział 19. gości – gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza. Maraton otworzy Andrzej Wajda. Pojawią się także m.in. Krystyna Czubówna, Novika, Olga Bołądź, Tymon Tymański, Joanna Klimas, Jacek Dehnel, Grzegorz Kołodko i wielu innych znakomitych gości. Oprócz czytania na żywo, usłyszymy także archiwalne nagrania samego Jarosława Iwaszkiewicza.

Program festiwalu to także spotkania z wybitnymi gośćmi świata książki. Do Warszawy przybędą giganci literatury z całego świata. Zobaczymy i usłyszymy takie sławy jak: Karl Ove Knausgärd, Jonas Gardell, Timur Vermes czy Shana Penn. 
Organizatorzy zaplanowali też panel dyskusyjny poświęcony muzyce, który poprowadzi znana m.in. z radiowej „Trójki” Agnieszka Szydłowska.

„Miasto kobiet” to z kolei cykl spotkań przewidziany przede wszystkim dla pań i o paniach. Program obejmuje spotkania, dyskusje oraz projekcje filmów, tematycznie związane z rolą kobiet w budowaniu demokracji, ale także z uzależnieniem, pragnieniami i erotyką. 
Przewidziano także coś dla ciała. Blok „Literatura dla kucharek”  dostarczy nam najsmaczniejszych wątków z twórczości znakomitych autorów. Spotkanie rozpocznie wyprawa do Japonii z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, specjalistką w dziedzinie kuchni i kultury, która przybliży nam kuchnię japońską oraz opowie o zjawisku komiksu kulinarnego. Z Olą Lazar i Piotrem Bikontem będziemy mogli porozmawiać o polskiej recenzji kulinarnej po 1989 roku, odbędziemy podróż w przeszłość i sprawdzimy co jedliśmy w latach 80. Nie zabraknie także wątków francuskich za sprawą swoistej kulinarnej wycieczki po twórczości wielkich pisarzy –  Aleksandra Dumas i Honoriusza Balzaka. Miłośnicy kuchni będą mogli wziąć udział w warsztatach literacko-kulinarnych pod hasłem „Kuchnia transformacji. Od parówek po kanadyjsku do kurczaka z ananasem”. 


Festiwal to nie tylko literatura i spotkania, ale także spacery literackie. W ramach imprezy zainteresowani będą mogli odbyć wycieczkę po wnętrzach Hotelu Bristol. 

Organizatorzy nie zapomnieli także o młodszych czytelnikach, dla których przygotowali blok wydarzeń rodzinnych „Dla dużych i małych”. W warszawskiej Stacji Muranów specjalnie dla najmłodszych będą czekały leżaki, atrakcje i oczywiście wspólne czytanie. Gimnazjalistów zaś  być może zainteresuje spotkanie z literaturą cyfrową i językiem sieci. Na warsztatach młodzi uczestnicy zapoznają się z możliwościami Internetu w zakresie tworzenia oraz dzielenia się tekstami.

W czasie Big Book Festivalu odbędzie się także próba pobicia rekordu świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu.


Szczegółowy program wraz z listą miejsc, w których odbywają się poszczególne, jest dostępny na stronie festiwalu www.bigbookfestival.pl.

Aleksandra Dębska 18-6-2015

Źródło: materiały prasowe organizatora, www.bigbookfestival.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text