Województwo mazowieckie

Bezpieczne kąpieliska na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 10 lipiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Z nadejściem wakacji ruszył na dobre sezon kąpieliskowy, szczególnie w okresie upałów nad wodą przybywa amatorów pływania. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie wydała komunikat o aktualnym stanie wód w kąpieliskach na terenie Mazowsza. Działa także specjalny serwis kąpieliskowy www.sk.gis.gov.pl. Warto więc sprawdzić jakość wody w danym akwenie, zanim do niej wejdziemy, szczególnie z dziećmi.

Wszystko co chcesz wiedzieć o kąpieliskach

Na terenie Mazowsza dostępnych jest 5 zorganizowanych kąpielisk oraz 41 miejsc służących do kąpieli. Wszystkie one są objęte nadzorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która oddała w ręce internautów prosty i przejrzysty w obsłudze serwis kąpieliskowy www.sk.gis.gov.pl. Jest to pożyteczne narzędzie dla każdego amatora wypoczynku oraz sportów rekreacyjnych nad wodą, pozwala bowiem szybko wyszukać interesujące nas kąpielisko oraz sprawdzić jakość wody w nim. Szczególnie przydatna jest mapa obrazująca wszystkie akweny wodne, przeznaczone do kąpieli na terenie całego kraju. Oczywiście są one pod stałym nadzorem sanepidu.

Serwis kąpieliskowy jest stale aktualizowany oraz zawiera dodatkowe informacje dotyczące sposobu badania jakości wody, opisy klasyfikacji wody oraz raporty dotyczące oceny wody w kąpieliskach w poprzednich latach a także wiele innych wiadomości (np. o infrastrukturze danego kąpieliska).

Mazowieckie akweny pod lupą sanepidu

Aktualny komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie informuje o czterech z pięciu kąpielisk na terenie Mazowsza, z których można bezpiecznie korzystać (jest to woda o parametrach bezpiecznych do kąpieli). Są to:

  • Staw Kąck koło Otwocka;

  • zalew w Żyrardowie;

  • jezioro w Kozienicach;

  • Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim w Nieporęcie.

Natomiast woda w Zbiorniku Włocławek (Sobótka) w Płocku jest niezdatna do kąpieli z uwagi na zakwit sinic.

Gdzie jaszcze można spokojnie kąpać się na terenie województwa mazowieckiego? Między innymi w Ciechanowie (glinianka Krubin), Gostyninie (Jezioro Bartoszewo), Garbatce Letnisko („Polanka”), Serocku (Jezioro Zegrzyńskie), Ostrołęce (rzeka Narew), Przysusze (rzeka Radomka), Iłży (rzeka Iłżanka), Radomiu (Zalew Borki), Siedlcach (Zalew Muchawka), Chlewiskach czy Warszawie (Jeziorko Czerniakowskie).

Wykaz wszystkich skontrolowanych przez sanepid 41 miejsc na Mazowszu przeznaczonych do kąpieli dostępny jest na internetowych stronach www.wsse.waw.pl oraz www.mazowieckie.pl. Bieżące informacje o stanie jakościowym wód w danym kąpielisku można również uzyskać u właściwych terenowo powiatowych inspektorów sanitarnych oraz organizatorów danego kąpieliska.

Bezpiecznie nad wodą

Czym jednak różni się kąpielisko od miejsca przeznaczonego do kąpieli? Według norm Unii Europejskiej status kąpieliska niesie wymóg zapewnienia lepszej bazy sanitarnej oraz większej ilości potrzebnego sprzętu dla dyżurujących ratowników.

Wspomnieć należy jeszcze o zintegrowanych działaniach na terenie Mazowsza oddziałów policji, straży pożarnej, sanepidu, nadzoru budowlanego oraz inspekcji transportu drogowego na rzecz bezpieczeństwa dzieci i dorosłych w czasie wakacji. Na terenach kąpielisk, akwenów wodnych oraz w rejonie Wisły działają patrole policji wyposażone w odpowiedni sprzęt (łodzie motorowe, skutery wodne). A ostrożności nad wodą nigdy za wiele, w 2014 roku na Mazowszu utopiło się 60 osób. Tak więc woda zdatna do kąpieli to jeszcze nie wszystko, należy zachować czujność i nie przeceniać własnych możliwości pływackich. Rozwaga oraz odpowiedzialność są konieczne, szczególnie w przypadku dzieci nad wodą.

 

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 10-7-2015

Zdjecie 1: M. Cąpała-Sładek;

Źródła: www.mazowieckie.pl;

www.wsse.waw.pl

www.sk.gis.gov.pl.

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text