Województwo mazowieckie

Bezdomni w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń-30 kwiecień 2015
ilustracja

Wraz początkiem roku odbyło się liczenie osób bezdomnych w Polskich miastach. W Radomiu naliczono ich około 300.

Wniosek Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej

Liczenie bezdomnych odbyło się na wniosek Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, jak dowiedzieliśmy się od Justyny Piątek, która jest rzecznikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. Aby wynik był jak najbliższy prawdy, wszystkie służby biorące udział w liczeniu przeprowadziły je jednocześnie, tak aby uniknąć przemieszczania się bezdomnych lub po prostu uciakania ich przed kontrolerami.

Ilu bezdomnych w Radomiu?

Osoby bezdomne zostały policzone zarówno w placówkach pomocowych, jak i w miejscach, w których zwyczajowo przebywają. Badanie wykazało 287 osób bezdomnych, w tym 239 mężczyzn, 41 kobiet oraz 7 dzieci. Z tej liczby w placówkach pomocowych na terenie Radomia przebywało 69 mężczyzn, 22 kobiety i 7 dzieci. W miejscach czasowego pobytu, czyli aresztach, szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych znajdowało się 156 bezdomnych.  Streetworkerki, Straż Miejska oraz policjanci dotarli także do osób przebywających m.in. w pustostanach, ogródkach działkowych, na klatkach schodowych oraz w innych miejscach. Znaleziono tam 28 mężczyzn i 5 kobiet.

Kto liczył?

W radomskiej akcji liczenia osób bezdomnych wzięli udział pracownicy Domu dla Bezdomnych MOPS, Domu dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni Caritas Diecezji Radomskiej, streetworkerki, „Dobro Czynić” Misji Charytatywnej Kościoła Chrystusowego RP, Fundacji Chrześcijańskiej JHS, szpitali, Aresztu Śledczego, Straży Miejskiej i Policji.

Tendencja wzrostowa

Podobne badania są przeprowadzane co dwa lata. W czasie poprzedniego – w 2013 roku – stwierdzono obecność 74 osób bezdomnych. Jak widać tendencja jest wzrostowa. Określenie liczby bezdomnych w danym mieście może być także podstawą do decyzji o wybudowaniu noclegowni albo domu dla osób bezdomnych.

Rosnąca liczba osób bezdomnych w naszym kraju jest świadectwem naszych czasów –  wiele osób po nagłej utracie pracy nie potrafi sobie poradzić w nowej sytuacji, popada w długi, traci dach nad głową i – jeżeli nie może liczyć na wsparcie rodziny – w konsekwencji trafia na ulicę. Powodem bezdomności są też bardoz często tragedie życiowe, choroby, ucieczki z domów...

Gdzie szukać pomocy?

Domy dla bezdomnych udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym. Oferują również wsparcie prawne i psychologiczne.

Na terenie Miasta Radomia funkcjonują dwa domy dla bezdomnych:

  • Dom dla Bezdomnych Kobiet (ul. Zagłoby 3, tel.: 48 365 26 29)
  • Dom dla Bezdomnych Mężczyzn (ul. Słowackiego 188, tel.: 48 360 01 91)


Autor: Kamil Sznyrowski

 

Anna Kapuścińska 4-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text