Województwo mazowieckie

Bankomaty w nowej technologii
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 czerwiec-15 sierpień 2015
ilustracja

W Polsce szereg banków zmienia oblicza bankomatów, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak też bezpieczeństwa transakcji oraz konkurencyjności. Czy wszystkie te zmiany spowodują, że transakcje będą łatwiejsze i bezpieczniejsze? Czy klienci odnajdą się w nowej technologii bankowej?

   Bankomat, niby proste urządzenie, a nadal niektórym osobom sprawia sporo kłopotów. Sam byłem świadkiem, kiedy to Pani w wieku (na oko) sześćdziesięciu lat miała problem z wypłatą gotówki. Cały proces wypłaty trwał około piętnastu do dwudziestu minut. Oczywiście im częściej spoglądała na mnie, tym bardziej się denerwowała. A to jeszcze bardziej owocowało tym, że nie mogła spokojnie dokończyć transakcji. Myślałem, że jej obawa skierowana była na moją osobę, jako potencjalnego złodziejaszka. Choć wydaje mi się, że na takiego nie wyglądam, ale to tylko moja subiektywna ocena. Jak się okazało kobieta miała problem z reklamą, która ukazała się na wyświetlaczu bankomatu w trakcie pobierania środków. Wciskała klawisze, żeby pominąć reklamę z tym, że przyciskając dalej otwierała  nowe informacje na jej temat. Na szczęście transakcja doszła wreszcie do skutku, a Pani odchodząc pomściła na bankomat i oczywiście przy okazji na bank. No i chyba jeszcze mnie się dostało za to, że ją zestresowałem.

Nowa generacja bankomatów

   A co to będzie, kiedy do bankomatów wejdzie nowa technologia? Właściwie to można rzec, że już weszła. Wprawdzie moja bohaterka mocowała się ze starego typu urządzeniem, to jednak strach pomyśleć co by było, gdyby przyszło jej korzystać z bankomatu biometrycznego z wyświetlaczem dotykowym, czy też bankomatem zbliżeniowym. No właśnie. Zdążyłem wymienić nowe typy urządzeń jakie renomowane banki w Polsce zaczynają stosować. Większość bankomatów jest już po etapie wymiany na nowe modele i w zależności od banku każdy typ jest inny. Dajmy na to ING Bank Śląski wprowadził do użytkowania bankomaty zbliżeniowe. Jak można wyczytać na stronie banku, tego typu urządzeń w Polsce jest już około 500 sztuk. Ich obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy mieć kartę do płatności zbliżeniowych. Oznaczone są znaczkiem w postaci fali, umieszczonym na karcie płatniczej. Wystarczy zbliżyć kartę do wyznaczonego na bankomacie miejsca i na monitorze pojawia się prośba o kod PIN. Co jest ważne w tym przypadku to to, że swoją kartę trzymamy cały czas w ręku nie tracąc z nią kontaktu, a więc nie ma obawy (jak to było w starego typu urządzeniach), że bankomat pobierze kartę, ale jej nie odda.

Urządzenia biometryczne

   Od kilku lat w Polsce coraz więcej bankomatów posiada weryfikację biometryczną. Takie rozwiązanie wprowadziła na polski rynek sieć banków BPS. Każdy człowiek ma indywidualny i niepowtarzalny układ krwionośny. Zakładając konto w banku będziemy musieli wprowadzić do bazy swój układ naczyń krwionośnych w palcu, poprzez wykonanie skanu w czytniku bankowym. Jest to potrzebne do weryfikacji podczas wykonywanych operacji. Wykonując transakcję w bankomacie, w celu weryfikacji wkładamy kciuk do czytnika, gdzie palec zostaje podświetlony. W ten sposób jest wykonany tak zwany wykres naszych naczyń krwionośnych. Wykres ten jest przekształcany cyfrowo i przekazany poprzez kamerę do weryfikacji. Weryfikacja następuje na podstawie wzorca zapisanego w bazie podczas zakładania konta. Jest to najbezpieczniejsza weryfikacja, gdyż układ krwionośny nie zmienia się u człowieka bez względu na wiek. Stąd bezpieczeństwo transakcji jest stuprocentowe.

Inne technologie bankowe

   Wiadomym jest, że wraz z rozwojem technologii bankowość też nie pozostaje w tyle. Już w niedługim czasie trafią do Polski bankomaty z mobilnym wyświetlaczem dotykowym. Wszystkie operacje będą wykonywane na monitorze, a nie jak do tej pory poprzez przyciski z boku wyświetlacza. A weryfikacje transakcji będą przeprowadzane poprzez identyfikację głosu i twarzy. Trwają też prace nad możliwością wykonywania transakcji poprzez smartfony. Wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie. Będąc przy bankomacie wszystkie dane wprowadzimy do smartfona, który połączy się z bankomatem i wypłaci nam gotówkę lub też wykona autoryzowany przelew. Wprawdzie już w sieci bankomatów należących do ING można wypłacać gotówkę poprzez tak zwane NFC zainstalowane w smartfonach, to jednak nie wszystkie smartfony są z tą technologią sprzedawane. I nie jest ona aż tak popularna w naszym kraju, choć podobno w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy liderem w używaniu technologii NFC.

  Chodzą też słuchy, iż za kilka lat bankomaty mogą zniknąć z naszych ulic, a zastąpi je bankowość mobilna. W każdym sklepie czy zakładzie usługowym będą zamontowane małe urządzenia, poprzez które będziemy dokonywać płatności bez udziału personelu w sklepach. Wystarczy tylko odpowiednia aplikacja na smartfonie. Zeskanujemy telefonem kod produktu, podejdziemy do czytnika i program sam pobierze nam środki z konta. Środki płatnicze będą wirtualne i tylko nimi będziemy się posługiwać.

   Ale naoglądałem się filmów science fiction. Ciekawy jestem, czy za te kilkadziesiąt lat, będąc w wieku mojej bohaterki, będę potrafił korzystać z dobrodziejstw nowej bankowości. Obawiam się, że będzie to dla mnie jak wspinaczka na Mount Everest.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 15-6-2015

Z wykorzystaniem stron:

www.newsweek.pl

www.automatykabankowa.pl

www.ingbank.pl

zdjęcia

www.flickr.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text