Województwo mazowieckie

BHP rolnika
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 marzec 2015-7 październik 2016
ilustracja

Coraz więcej uwagi przywiązuje się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy zakład powinien mieć swój regulamin BHP, a jego pracownicy powinni odbyć szkolenie z tego zakresu. Zawód rolnika jest pod tym względem wyjątkiem. Co prawda organizowane są (np. przez gminy) różnego rodzaju spotkania, kursy, wydawane są różnego rodzaju publikacje, jednak jeszcze nie do wszystkich informacje na temat bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym docierają.

Zbliża się wiosna i rolnicy mają coraz więcej pracy. Zanim jednak nadejdzie najbardziej gorący okres, a więc sianokosy i żniwa, jest jeszcze trochę czasu, aby zastanowić się nad bezpieczeństwem w swoim gospodarstwie. Czy mogę coś zmienić – sprawdzić działanie maszyn, naprawić? Jak podczas pracy zadbam o bezpieczeństwo swoje i rodziny, która będzie mi pomagać? I w końcu – czy wiem, jak pomóc osobie, która uległa wypadkowi, czy umiem udzielić pierwszej pomocy?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje, że poziom bezpieczeństwa pracy rolniczej znacznie się poprawił. Wypadkowość obniżyła się z 24,6 (1993 r.) do 10,8 (2014 r.). Najczęstszymi przyczynami wypadków są nadal upadki, uderzenia przez ruchome części maszyn oraz przygniecenia czy pogryzienia przez zwierzęta. Aby uniknąć przykrych sytuacji, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

Wato dbać o to, aby w gospodarstwie rolnym był porządek, stosowana była właściwa odzież i obuwie. Duże znaczenie ma również regularne sprawdzanie stanu maszyn rolniczych, ich kompletności, zabezpieczeń ruchomych części. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji obsługi  i wyłączać napęd urządzeń przed naprawą. Praca na wsi, oznacza również kontakt ze zwierzętami, często większymi i silniejszymi od człowieka. Oprócz właściwego, a więc łagodnego podejścia, zwierzętom powinno zapewnić się odpowiednie warunki – zwłaszcza przestrzeń i pożywienie. Rolnik powinien umieć ocenić ryzyko wykonywanej pracy i zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i osobom, które pomagają mu w pracy – zwykle jest to najbliższa rodzina. Narażone na wypadek są zwłaszcza dzieci.

Dla rolników, którzy chcieliby zdobyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, KRUS organizuje w różnych miejscach na Mazowszu szkolenia. Najbliższe spotkanie BHP dla rolników odbędzie się w 18 marca w Kępicach (gm. Sieciechów, pow. kozienicki).

Więcej na www.krus.gov.pl

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 17-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text