Województwo mazowieckie

Bądź eko-sprytny!
ikonka - drukuj drukuj
 • ikonka 21 marzec 2015-1 marzec 2016
ilustracja

Za nami Światowy Dzień Wody (22 marca), przed nami Dzień Ziemi (26 kwietnia), a z każdym dniem wiosna budzi przytępioną zimą przyrodę. Właśnie teraz jest dobry czas na zmiany, bowiem małymi krokami oraz każdego dnia możemy sprawić, by żyć zdrowiej, bardziej ekologicznie i oszczędnie. Zyskamy my oraz otoczenie.


Zielony kolor przebija się po zimowej szarudze i cieszy oczy. I dobrze, bo zmiany te są nam potrzebne zarówno do działania, jak i kreatywnego spojrzenia na świat. Wiosna to dobry moment, by zweryfikować nasze nawyki i przyjęte schematy na rzecz świadomego stylu życia. Wystarczy chwilę zastanowić się, co można zmienić w naszym codziennym życiu, by zyskać spokój, zdrowie, pieniądze a przy okazji być z ekologią za pan brat. To wcale nie jest takie trudne, przekonaj się o tym.

Małymi krokami do celu

W internecie, poradnikach, prasie oraz w trakcie imprez czy happeningów tematycznych prezentowane są tzw. ekosztuczki, pomagające zoptymalizować nasze potrzeby konsumencko-gospodarcze w oparciu o ekologiczne zasady.

 • Zmień sposób myślenia

Nie musisz być zielonym aktywistą, wegetarianinem, czy antyglobalistą, by zmieniać świat, wystarczy, że zatroszczysz się o swój dom, rodzinę i wasze zdrowie. Skup się na tych potrzebach, które są dla Was ważne, miej dystans do reklam i innych „cudownych” ofert handlowych.

 • Kupuj tyle ile potrzebujesz

Nie rób megazakupów w hipermarkecie. Jeśli wybierasz się tam, to wcześniej spisz listę rzeczy potrzebnych i staraj się jej trzymać. Jeżeli ulegniesz promocjom i reklamom, kupisz znacznie więcej oraz wydasz więcej pieniędzy. A i tak okaże się, że część produktów ma krótką datę ważności (np. artykuły spożywcze), wobec czego nie zdążysz ich wykorzystać, a wtedy trafią do śmieci. Po jogurt czy bułkę możesz przecież wyskoczyć do pobliskiego sklepu, na osiedlu. Warto też spoglądać w sklepie na niższe półki, to tam najczęściej są tańsze produkty, bowiem te droższe - wiodących marek, znajdują się celowo na wysokości  wzroku klientów. To taka sztuczka ze strony sprzedawców, więc nie daj się nabrać. Jeżeli znajdziesz coś po promocyjnej cenie, przelicz, sprawdź i porównaj z produktem innego producenta (przelicz ile kosztuje 1 kilogram czy litr produktu). I jeszcze coś: na zakupy nie wybieraj się, gdy jesteś głodny, kupisz wówczas kupisz (prawdopodobnie z łakomstwa) to, co będzie w zasięgu twojego wzroku.

 • Oszczędzaj energię

W tym temacie pewnie jesteś już dobrze zorientowany, więc pokrótce: wybieraj sprzęt AGD z symbolami A+ lub A++, tradycyjne żarówki wymień na ledowe (świecą nawet 10 lat i zużywają 90 proc. mniej prądu), gaś zbędne oświetlenie, zrezygnuj z funkcji stand-by (zaoszczędzisz nawet 50 proc. energii), używaj listwy sieciowej, gotuj tyle, ile potrzebujesz, i używaj pokrywek (zmniejszysz użycie energii o 30 proc.), możesz kupić szybkowar (zaoszczędzisz kolejne 40 proc. energii), zamontuj na grzejnikach w domu termostaty, uszczelniaj okna (w sezonie grzewczym ucieka przez nie aż 30 proc. ciepła), korzystaj z laptopa zamiast komputera stacjonarnego (mobilny zużywa prawie 7 razy mniej energii niż stacjonarny).

 • Oszczędzaj wodę

Po pierwsze, zainstaluj perlatory, czyli napowietrzacze strumienia wody, zrób to w kuchni i łazience, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych w skali roku. Możesz wybrać też filtry na kran lub kupić filtrujące dzbanki, zaoszczędzisz w ten sposób na kupnie butelkowej wody mineralnej (nawet do 450 zł rocznie). Kąpiel w wannie traktuj jako luksus, na co dzień korzystaj z krótkiego prysznica. Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów, naprawiaj cieknące krany, zużyte uszczelki, wybierz spłuczkę sedesową z opcją oszczędzania wody, rób pranie z pełnym wsadem pralki (zużyjesz do 35 proc. mniej energii), wybierz zmywarkę do naczyń i nie włączaj jej, gdy chcesz umyć dwa kubki, możesz wykorzystać wodę z płukania prania ręcznego do umycia podłogi, itp.

 • Pamiętaj o recyklingu.

Segreguj odpady, ty zapłacisz mniej za wywóz śmieci, a środowisko zyska na czystości. Po pierwsze, pamiętaj o torbie na zakupy, spraw sobie trwałą i mocną siatę na ciężkie produkty, możesz zrobić ją sam, np. ze starych dżinsów. Jeżeli weźmiesz reklamówkę, wykorzystaj ją kilkakrotnie, zanim wyrzucisz. Bądź kreatywny, na miarę swoich możliwości, ze starych i niepotrzebnych już rzeczy możesz zrobić nowe, ciekawe i praktyczne. Mogą to być: doniczki na kwiaty, karmniki dla ptaków, świeczniki, bibeloty, zabawki, biżuteria, patchworkowe narzuty, itp., itd. Pomysłów szukaj np. w internecie. Wymieniaj się niepotrzebnymi już dla ciebie rzeczami z innymi, odwiedzaj pchle targi, wyprzedaże garażowe, spotkania „szafingowe”, itp.

 • Oszczędzaj papier

Czyli drukuj tyle, ile potrzebujesz, używaj dwustronnie kartek papieru, wykorzystaj przeczytane gazety w innym celu, np. do osuszania przemoczonego obuwia, a jeśli jesteś kreatywny, naucz się wyplatać „cudeńka” z gazetowej wikliny. Kupuj gazety z głową, tyle ile jesteś w stanie przeczytać, książki możesz wypożyczać w bibliotece lub słuchać e-booków. Te w wersji papierowej kupuj wtedy, gdy jesteś koneserem czytania i zależy ci na wyjątkowych tytułach.

 • Sprzątaj z głową

Nie zawsze potrzebujesz silnych detergentów i chemicznych środków higieny (nota bene intensywnie reklamowanych). Do lekkich zabrudzeń w kuchni czy łazience z powodzeniem możesz użyć pasty z sody i octu, świetnie  się pienioraz usuwa osady. Gdy chcesz pozbyć się kamienia z czajnika elektrycznego, użyj kwasku cytrynowego. Kiedy odcedzasz ziemniaki do obiadu, nie wylewaj gorącego wywaru, doskonale sprawdzi się w ręcznym myciu naczyń, za to woda z gotowania ryżu to przecież krochmal. Mieszkanie sprzątaj regularnie, by uniknąć pracochłonnego i gruntownego czyszczenia, do którego użyjesz dużo wody i środków chemicznych.

 • Gotuj mądrze

Przygotuj tyle jedzenia, ile jest potrzebne. Jeżeli gotujesz dużo, podziel na porcje i zamroź – będzie jak znalazł na później. Nie wyrzucaj jedzenia. Polacy marnują średnio około 100 kg żywności rocznie, to bardzo dużo! Z resztek jedzenia możesz wyczarować kolejną smaczną potrawę (np. zapiekankę, tartę, musy, pierogi itp.), jeżeli brakuje Ci kulinarnych pomysłów, zajrzyj do internetu, ściągnij ciekawe aplikacje. I jeszcze jedno, używaj garnków o średnicy dopasowanej do palnika twojej kuchenki, nie stawiaj małego garnka na największym palniku, bo zwyczajnie ciepło ucieknie bokiem, uszkodzisz garnek i wydasz więcej na energię lub gaz.

 • Inwestuj w dobre jakościowo rzeczy

Każdy chyba wie, iż lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić rzecz o sprawdzonej marce, dobrej jakości oraz wydajniejszą. Dotyczy to zarówno sprzętu AGD, RTV, jak również zabawek, kosmetyków, obuwia czy ubrań. Lepiej posiadać mniej rzeczy, lecz niezawodnych i dobrych jakościowo, niż stos tych, które posłużą nam tylko na jeden sezon.

 • Dbaj o siebie

Prowadź zdrowy tryb życia, mądrze się odżywiaj, unikaj „śmieciowego jedzenia”, postaw na tradycyjne, nieprzetworzone produkty, wytwarzane lokalnie, kupuj w sklepach ze zdrową żywnością lub bezpośrednio od rolnika. Nie unikaj aktywności fizycznej, zapewnij sobie regularną porcję ruchu, wcale nie musi to być duszny fitness klub, wystarczy spacer po parku lub to, że kilka przystanków przejdziesz po prostu pieszo. Poza tym polub rower i korzystaj z okazji, by stał się twoim środkiem transportu. I pamiętaj o badaniach kontrolnych, bo dobrze wiesz, że profilaktyka jest znacznie skuteczniejszą i tańszą bronią w walce z chorobą.

Sporo tego, prawda? Ale wiele z tych rzeczy i tak robimy codziennie. Wystarczy, że trochę zmienimy nasze podejście oraz sposób myślenia. Małymi krokami zbliżymy się do celu i zyskamy to, co ważne – zdrowie i optymizm, a także świadomość, że mamy na coś wpływ.

 

Źródła: www.um warszawa.pl;

 

Monika Cąpała - Sładek 27-3-2015

Zdjęcia: fot. M. Cąpała-Sładek;

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text