Województwo mazowieckie

As w rękawie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

Wodę z zalanych terenów będzie można wykorzystywać do budowy wału przeciwpowodziowego. Powstał nowoczesny rękaw przeciwpowodziowy, który w razie zagrożenia szybko napełnia się wodą i zapobiega jej przedostaniu się. Wkrótce trafi do jednej z komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej na Mazowszu.

Łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” był liderem trwającego ponad trzy lata projektu „Żywioł”. Naukowcy pracowali nad nowym sprzętem, który mógłby być stosowany przez polskie służby ratownicze w razie powodzi. Efekt tych prac to innowacyjny rękaw przeciwpowodziowy, który może zastąpić worki z piaskiem. Rękawy zbudowane są z trójskładnikowej folii polietylenowej oraz składają się z rękawa zewnętrznego i wewnętrznego. Mają 10 m długości, a po napełnieniu wodą – ok. 40 cm wysokości. Ustawione nawet na nierównym terenie – są stabilne i nie staczają się z wałów. Najważniejsze jest jednak to, że czas potrzebny na zbudowanie takiej zapory dla wody jest 6-krotnie krótszy (napełnienie 10-metrowego rękawa to ok. 7 min. 30 sek.) niż ułożenie 10-metrowej zapory z worków z piaskiem (45 min).

Innowacyjne rękawy po napełnieniu wodą służą przede wszystkim do podniesienia wysokości wałów powodziowych, ale również do ochrony przed zalaniem – domów czy budynków użyteczności publicznej. Dzięki specjalnie zaprojektowanej amfibii i przyczepie, taki sprzęt będzie można bez problemu przetransportować do zagrożonego miejsca.

Co ważne, po wykorzystaniu takie rękawy są specjalnie oczyszczane, a zniszczone – poddawane recyklingowi, tak aby nie szkodziły środowisku naturalnemu.

Tego typu sprzęt trafił już do Buska-Zdroju. Z kolejnego zestawu będą najprawdopodobniej korzystać strażacy z Mazowsza.

Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, został opracowany przez zespół polskich firm i instytutów badawczych – Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – PIB, Delta Rescue, Zakład Pracy Chronionej – Przedsiębiorstwo PHU „Lester”, Uczelnię Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, spółkę AMZ Kutno oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej.

Więcej o nowoczesnym sprzęcie służącym ochronie życia ludzkiego na: www.moratex.eu

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 13-4-2015

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text