Województwo mazowieckie

ABC grzybiarza
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 kwiecień 2015-31 marzec 2016
ilustracja

Polacy uwielbiają grzyby. Jesienne grzybobranie to nasz coroczny rytuał. Jednak zbieranie darów lasu wymaga od nas wiedzy i doświadczenia. O czym należy pamiętać wybierając się na grzyby, tak aby przyjemność nie zamieniła się w tragedię?

Zbieranie grzybów jest bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku, która mogą jednak popsuć czyhające  w lesie pułapki. Dobry grzybiarz wie, że istnieją żelazne zasady, do których należy się stosować.

W lesie nie jesteśmy sami!

Po pierwsze bardzo ważne jest przygotowanie do grzybobrania i wędrówki po lesie. Do lasu zakładamy wygodne, długie spodnie i koszulę lub kurtkę z długim rękawem. Dobrze mieć również nakrycie głowy, które zapewni nam ochronę przed uderzeniami gałęzi czy pajęczynami. Ważne jest oczywiście również obuwie. Dobrze sprawdzą się kalosze. Jednak nawet najlepsza odzież nie uchroni grzybiarza przed mieszkańcami lasu. Trzeba uważać na kleszcze, które są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób (np. boreliozy). Niebezpieczne dla osób zbierających grzyby mogą być także żmije. Żyją one w runie leśnym i często barwą upodabniają się do podłoża. Chodząc po lesie należy zatem uważnie patrzeć pod nogi. Nieatakowana żmija sama nigdy nie ukąsi.

Zagrożeniem dla grzybiarza mogą okazać się również same grzyby. Zanim ruszymy do lasu należy zatem zapoznać się z kilkoma zasadami.

Dobrze traktuj grzyby

Przyczyną największej liczby zatruć są: muchomor sromotnikowy, krowia podwinięty (olszówka) i piestrzenica kasztanowata. Niebezpieczeństwo zatruć związane jest głównie z nieznajomością grzybów. Wiele gatunków silnie trujących jest bardzo podobnych do gatunków jadalnych, np. muchomor sromotnikowy – najgroźniejszy spośród wszystkich grzybów występujących w naszych lasach bywa często mylony z jadalnymi gatunkami (gąską zieloną, gołąbkiem zielonkawym lub czubajką kanią).

Grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy, nigdy do plastikowych woreczków, ponieważ ulegają zaparzeniu (w wyniku czego powstają substancje trujące). Przed włożeniem do koszy należy je dokładnie oczyścić i obejrzeć. Grzyby zbieramy poprzez wykręcenie z podłoża. Pozostały dołek zasypujemy ziemią i lekko przygniatamy, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy grzybnię. Zbieranie grzybów przez ułamanie trzonu lub obcięcie nożem dolnej części jest szkodliwe dla grzybni, a także utrudnia rozpoznanie wszystkich charakterystycznych cech grzyba, bardzo istotnych do określenia jego bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi. Powinno zbierać się tylko okazy zdrowe, które osiągnęły właściwą wielkość. Nie należy niszczyć grzybów, także tych trujących, ponieważ są one potrzebne w ekosystemie leśnym. Nie należy również oceniać grzybów nam nieznanych na podstawie smaku (np. muchomor sromotnikowy jest wyjatkowo łagodny w smaku).

Podstawową i najważniejszą zasadą dobrego grzybobrania  jest zbieranie gatunków grzybów tylko tych, które dobrze znamy. Nie istnieje bowiem ogólna reguła odróżniania grzybów jadalnych od trujących. Czerwienienie lub sinienie grzybów przy dotknięciu nie jest cechą odróżniającą gatunek jadalny od niejadalnego. Jadalne podgrzybki, piaskowce, koźlarze czerwone sinieją przy dotknięciu lub przełamaniu. Podobnie ciemnieją niejadalne gatunki, takie jak czernidłak, borowik ponury, wizualnie bardzo podobny do jadalnego. Trzeba być zatem pewnym, że zbierane grzyby są jadalne i nie spowodują choroby lub śmierci.

A kiedy grzyb zaszkodzi…

Zatrucia grzybami objawiają się głównie bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. W zależności od zespołu objawów chorobowych zatrucia grzybami można podzielić na zatrucia cytotropowe (powodujące głównie zmiany w narządach wewnętrznych, takich jak: wątroba, nerki, śledziona, serce; zatrucia neurotropowe (powodujące zaburzenia psychoneurologiczne), zatrucia powodujące zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wywołane grzybami zawierającymi substancje drażniące błony śluzowe przewodu pokarmowego) oraz zatrucia nieswoiste (spowodowane grzybami jadalnymi). W przypadku jakichkolwiek objawów zatrucia grzybami należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Odpowiednio szybkie zgłoszenie może uratować życie. 

Warto również pamiętać, że grzyby oprócz swych walorów smakowych i zapachowych są potrawą ciężkostrawną. W związku z tym nie należy ich podawać małym dzieciom, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Potrawy z grzybów należy spożywać bezpośrednio po ich przygotowaniu. Nie wolno przetrzymywać potraw z grzybów w lodówce, ponieważ łatwo się psują i szybko powstają w nich substancje trujące.

Grzybobranie jest jedną z najmilszych form wypoczynku. Łączy ona bowiem ruch na świeżym powietrzu z dotlenieniem organizmu, a także z radością z delektowania się zebranymi okazami. Należy jednak pamiętać, że jest to bezpieczna forma relaksu tylko dla osób rozważnych.

l.welenc@mazowszanie.eu 10-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text